• cengiz yıldız

Şimdi de biyolojik robotlar geliyor

Güncelleme tarihi: 5 Oca

Geçmişte izlediğimiz o bilim kurgu filmlerine doğru gidiyoruz büyük bir hızla. Çok taze bir teknolojik gelişme olarak, üreyebilen biyolojik robotlar ile çalışmalar bütün dünyada ses getiriyor. Peki ya kim bu robotlar? Niye ürüyor bu robotlar?
Tabii bu robotlar insan boyunda değiller, çok küçükler. Mikro boyutlarda olan biyolojik robotlar, "mikro iğneli insülin kapsülleri, 3B yazıcılarla üretilen ve kanser tedavisinde kullanılabilecek mikro robotlar, origamiden ilham alarak tasarlanan cerrahi robot ya da vücudun içinde yürüyebilen nanorobotlar" olarak tanımlıyorlar. Xenobots 3.0 adı verilen robotlar ilginç bir şekilde canlı hücrelerden oluşuyor ve yaşayan robotlar olarak konumlandırılıyor.

Biraz ürkütücü gibi gelse de heyecan veri bir çalışma olarak tanımlayabiliriz.

Vermont Üniversitesi, Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Wyss Enstitüsü tarafından geliştirilen Xenobot için robot demek biraz ayıp olabilir şimdiye kadarki robotlara bakarsak. Afrika pençeli kurbağasının emriyolarından alınan kök hücrelerle üretilen Xenobot aslında bir organizma. Kendisini sarıp sarmalayan bir dış deriye ve onun hareketini sağlayan küçük kalp hücresine sahip. Bu çalışma, sizin de aklınızda başka şeylere göz kırptı mı? Gelecekte yarı insan yarı robot olan canlılar mı olacak? Cyborglar mı geliyor? Hümanoid dediğimiz insansı robotlar, yapay zekalarını geliştirip hangi işleri yapacaklar? İnsanların hem maddi hem de manevi olarak gücünü yetiremedikleri işlere el atacaklar mı?

Xenobotslar insanları tedavi etmesi için başlatılmış bir çalışma olsa da bu, uzun vadeli bir proje olarak düşünmek gerekir. Bugün damarlarımızı temizlerler, yarın organlarımızı tedavi ederler, bir sonraki aşamada dünyayı temizlemek tedavi etmek hatta insan yaşamına tamamen düzenlemek olarak kurgulanabilirler. Biraz korkutucu ve ürkütücü bir senaryo gibi görünse de merak edilesi bir çalışma.


gif

Bundan 2 yıl önce çalışmalarına başlayan Wyss Enstitüsü ekibi, önce kurbağalara ait bu hücreleri kullanarak sıfırdan bir organizma yaratıyor. Daha sonrasındaki çalışmalarda kök hücre ile farklı hücre tiplerine dönüşme yeteneği kazandırılarak kendisinin bir üst versiyonu yaratılıyor. Robotun hareket edebilmesini sağlayan ise bu kalp hücresi oluyor. Kalp kasının kasılıp gevşemesi sayesinde Xenobot hareket edebiliyor.

Şekli küre olan, 3 bine yakın hücreden oluşan bu biyolojik robotların en ilginç özelliği, kendi kendine üreyebiliyor olması. Çok düşük ihtimallerde ve belirli koşullarda olsa dahi Xenobot’lar kinetik çoğaltma ile yani kendi kendini kopyalayarak üreyebiliyor. Araştırmacılar, yapay zeka yardımıyla robotların hangi şekilde kendilerini kopyalamaya daha elverişli olduğunu da test ediyor ve kopyalama yöntemi için en etkili şekli simüle etmek için farklı algoritmalar konusunda çalışıyor.

Xenobot, biyolojik olarak parçalanmadan önce su ortamında birkaç hafta kadar herhangi bir şey yemeden yaşayabiliyor ve ekipçe çalışıyor. Şimdilik bu alanda yapılan araştırmaların çok yeni olduğu için kendi başına bir organizma olan bu robotların kendi kendilerine çoğalıp kopyalarını oluşturması bir anda fark yaratacak sonuçlar ortaya çıkarmayacaktır. Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıların geliştirdiği dört ayaklı mikro robotlar gibi insan vücudunun içinde ilaçlar taşıyabilmesi ya da okyanuslardaki mikroplastkleri temizlemesi gibi bir dizi görevde rol üstlenebileceği öngörülüyor.

Teknoloji ile birlikte gelinen noktada hayal gücümüzü hiçbir zaman küçümsememeliyiz. Bilim ve insan öngörüsüyle her şey yapılabileceğini gün geçtikçe anlıyoruz. Biyolojik robotlarla birlikte yapılacak gelişmelerde insan iletişimi konusunda da farklı çalışmalar yapılabilir. Mikro robotlar birbiriyle iletişim kurmayı öğrenebilirse bir sonraki aşamada ise insanların beyinlerinde birbiriyle telepati kurabilen bir nesil olabilir. Kelimelerin yetersiz kaldığı anlarda kendinizi en iyi anlatabilmek için mikro robotlar vasıtasıyla iletişim kurabiliriz. Bunun gibi birçok farklı hayallerin de yakın zamanda hayatımızı etkileyen düzeyde ortaya çıkacaktır.
4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör