• cengiz yıldız

Dijital pazarlamada kapı çalmak


İnsanlarla kolay iletişim kurmak ve etkileşim sağlamak fazlasıyla hoşumuza gitti. Artık ticaretimizi işimizi de hızlandırdık. Ama bir şeyler eksik gibi sanki. Bir dokunuş?!


Göz göze gelip elini sıkmak istiyoruz müşterilerin ama korkuyorlar bizden. Her reklam içinde kocaman bir yalan barındırıyor gibi geliyor artık kitlelere. Bunun sebebi çok muhterem kötü şeyleri pazarlamak için iyimiş gibi gösteren reklamcılar/reklamverenler diyebiliriz. Biri yapınca diğerleri de durur mu? Benim ürünüm/hizmetim ondan daha iyi, ben daha da abartırım o zaman diye diye bugünlere geldik. Ve artık reklamlar öcü ve gözlerimize tecavüz eden şeyler. Büyük şehirlerin devasa outdoor reklamlarından sonra gözlerimiz artık reklam tutmaz oldu. Şahsen hiçbir web sitesindeki google adsense bannerlarını hissetmiyorum. Bakıyorumdur ama görmüyorum.

Şimdi ne anladık o zaman dijital pazarlamadan dijital reklamlardan? Fiziksel zorlama ve dijital zorlama arasında ince bir fark var. Dijitalde yanıltıcı çok şey var. Görmezden gelmeleri yüksek ihtimal. İnsanlar sırf can sıkıntısına bile sitenizde 1 dakika gezinmiş olabilir, siz de bu analizleri heyecanla yorumlarsınız. Fiziksel zorlamada fark edilirsiniz ama sizi istemeyeni de görürsünüz.

Kültürümüzdeki tarihinimizdeki esnaflıktan ahilikten de mi ders almadık. Elin pazarlama zekasıyla kendi kültürüne sataşıp şansını deniyorsun.

Kültür pazarlamasının önemini burada fazlasıyla hissetmek gerekir. Hedef kitlenizin yaşam tarzı ve takip ettiklerini bilmeniz okumanız gerekir. Fazlasıyla dijitalin sonunda dijital ajanslar zararlı çıkacaklar. Tabii farkındalığı artan sektör firmaları bu durumu yönlendirmesini bilecek ve eski dedelerinin esnaflığını modernize edip dijitale uyarlayacaklar.

Kandırmacayla satılan reklamlar kandırmacayla satılan ürünler fazla uzağa gidemeyecek.

Dijitalin her şeyi şeffaflaştıran bir gücü var. Şu an Y kuşağın ve Z kuşağın ayrıştırdığı karmaşadan sonra herkes olduğu gibi görünmek zorunda olacak.

Yoksa eski günlerdeki gibi kapıları çalıp bizim web sitemize girmek ister misiniz diye soracak mısınız?


#iletişim #dijitalpazarlama #esnaf #ticaret #pazarlama

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör