• cengiz yıldız

E-ticaret esnaflığı


Geleceğin birçok yerine yön veren teknolojik gelişmeler, dijital atılımlarla birlikte insanoğlunun hayat mücadelesindeki yöntemlerine de fazlasıyla entegre oldu. Toplayıcılık, avcılık, takas, ticaret, üretim, tarım/çiftçilik ve sanayi devrimi derken insanın temel ihtiyaçları için çaba şekilleri her zaman değişti. Yeni nesli bu çabalarını daha da dijitalleşme konusunda akıl yürütüyor. Ticaretin dinazorları yeniliklere dirense de akranlarının güçlü sermaye sahipleri ileri görüşlülükleriyle yatırımlarını dijitale fazlasıyla kullanıyor.


Markaların sürekli gelecek kaygılarıyla da birlikte dijitale yapılan yatırımlar aslında gerçekliğe kuşkusuzca dönecek. E-ticaretle alakalı şüpheler ülkemizde sürerken bir yandan da e-ticarete dönüşümle alakalı güçlü yatırım yapılıyor. Zamanında keşke dememek için birçok yüksek sermayeli şirketler ya planlı yada plansız bir şekilde dijitale giriyor. Bu sebeple kaçınılmaz gidişat olarak öngörmek yanlış olmayacak.

Kaygıyı arttıranlarsa mağazacılık konusunda dinazorlaşmış ve var olduğu / emin olduğu piyasa konumundan değişmeye korkanlar. İnsanoğlunun alıştığı bildiği her zaman güvenlidir ve değişimler risk içerir.

Dokunmadığına güvenmek

E-ticaretle alakalı diğer bir kaygı konusu ise güven. Sistemin tamamı buna dönüşmeden "satın alım" yolunu kafamızda tam anlamıyla canlandıramıyoruz. Acaba istediğim gibi mi gelecek? Rengi farklı mı? Boyutu yanlış mı? Nasıl geri gönderirim? Zaman kaybı mı? gibi sorularla kendimi vazgeçiriyoruz. Sorgulamakta fazlasıyla haklıyız. Çünkü hayatımıza pat diye giren internetin tarihi 30 yıldan fazla ama yasalar ve gerekli teknik önlemler daha yeni yeni şekillenmeye başladı. Hatta bu şekillenmelerin yaptırımlarını da nadir görüyoruz gibi. O yüzden korkuyoruz. Sistemin ciddi bir şekillenmeye ihtiyacı var. O sorduğumuz sorular bize komik gelene kadar internet üzerinden yapılan ticaretin güzelce düzenlenip denetlenmesi gerek.

Ve kısa sürede bu şekle gireceğimize inanıyorum. Normal bir alışverişte olabilecek her şey gibi olacak. Ürün satmak, hizmet vermek ve emeğinin karşılığını almak isteyenler dijital dönüşümlerini var olan ticari hayatları gibi devam ettirebilmeli.

E-ticaret esnafları, müşterileriyle yüz yüze görünmediklerini zannetseler de müşteriler aynı şekilde düşünmez. Mevcut marka duruşu, web sitesi, sosyal medyaları ve ürünleriyle aslında sizlerin yüzünüzü görürler ve o şekilde davranırlar geri dönüş sergilerler.

E-ticaret esnaflığı, müşterilere olan öneminizi gösterir. Onlara gösterdiğiniz ilgi, web siteniz, sosyal medyalarınız ve iletişiminizle birlikle belli olur.

Ticaretin geleceğini belirleyenlerin yanında gücünüzü ve gerçek esnaflığını göstermekten çekinmeyin.


#pazarlama #ticaret #eticaret #gelecek

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör