• cengiz yıldız

Kime göre sanat?

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Kendini nasıl ve niye anlatıyorsan odur sanat. Bir kaç zümrenin belirlediği yasalarla konumlandırdığına akademik çalışma denir, sanat değil.


Her yiğidin bir yoğurt yiyişidir sanat. Güzellikse görecelidir. En güzel olandır sanat ve güzelliği olmayanlar sanat değildir diyemeyiz.

Her konuda olduğu gibi endüstrileşme bir canavar gibi giriyor içimize ve keskin çizgilerini koyuyor hoşumuza giden her şeye. Birileri de bunu endüstrinin bayraklarını taşıyor. Sanat denilen görsel şov veya para karşılığı uğraşlara açıklama olarak sanat endüstrisi desek yanlış olmaz herhalde. Gençlerin şarkı söyleyerek zengin olma hayalleri şarkının müziğin içerisindeki sanatı görmezden gelmesine sebep olmuyor mu?

Sanat Endüstrisi

Endüstri haline gelince sanat tabii ki birbirine benzer fabrikasyon şeyleri çokça görüyoruz. Estetik kaygılar yerini ay sonu kira kaygısına dönüşünce sisteme ayak uyduran sanatçılar da bu akıma kapılıp alet ediyorlar yeteneklerini. Ve bizler popüler kültürü poh pohladıkça birkaç yetenekli yürekli sanatçı da fabrikalarda işe başlıyor, kirasını ödeyip karnını doyurabilmek için.

Tablo bu kadar vahim değil abartma deseniz de modern anlamda sanatçılar fazlasıyla bu şekle girmiş durumda olduğu için artık sanattan çok meslek olarak adlandırıyoruz ya bu işleri.

Tiyatro mu kaldı azizim. Reklam oyunucularını dizi oyuncularını doyuruyor bu endüstri. Çünkü reklamlar ve dizilerin şişkin cepli dayıları var arkalarda.

Yüksek yüksek maliyetli prodüksiyonlara sanat kurmasınlar.


#sanat #dijitalsanat #modernsanat

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör