• cengiz yıldız

"Mış" gibi gösterme

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Kurumsallaşan insan tavırlarının şirketleri geçtiği günümüzde insanların yaptıklarından çok kartvizitlerinin kalınlığına dikkat kesiliyoruz.


sosyal medya

Pazarlamanın ana temalarından olan "mış" gibi gösterme aslında yalanlarla hayatımıza girmemişti. Satılan ürün veya hizmeti hızlıca karşı tarafın hayal gücünde konumlandırmasını sağlamak içindi ve beklentileri karşılıyordu.

“Çingene at satmaya giderken, evinden çıkmadan önce, eşiyle pazarlık edermiş. Sonra at pazarında alıcıyla fiyat konusunda cebelleşirken, karısının verdiği fiyatı(!) söyleyerek, şu fiyatı verdiler diye yemin edermiş.”

Günümüzde beklentilerin üzerinde başka karşılıklar var. Her şey fazlasıyla abartılı süslü ama içi boş, kalitesiz. Paranın nasıl kolay kazanıldığının peşine düştükçe insanlığın da kalitesi bozuluyor. Kolay kazanıldıktan sonra daha nasıl hızlı kazanılır derdinde insanoğlu. Bu sebeple toplumsal ilişkiler de farklılaşmaya hatta kalpsizleşmeye gitmiş durumda.

Kurumsallaşan dostluklar

Menfaat üzerine kurulan dostluklar da modern dokunuşlardan nasibini almış ve kurumsallaşma noktasında hızlıca yol almıştır. İnsanların yalan üzerine kurduğu pazarlama gayelerinin sonucunda yalnızlaşma ve bencilleşme noktasında gelişimini fazlasıyla hızlandırmıştır.

İnsanlar ve işleri sadece kağıt parçalarında yada dijital bir kaç mecradan ibaret değil. İnsanların beyinlerine ve yüreklerine fazlasıyla bakmalı.


sosyal medya

#dijitalpazarlama #reklam #sosyalmedya

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör