• cengiz yıldız

Lider doğulur!


İnsanlar kendi gücünü keşfedene kadar başka insanlara hayranlıkla bakarlar. İlk başta kendimize bakmamamız sosyal bir canlı olduğumuz için olabilir. Lider olmak doğuştan gelen bir özelliktir ve her insanın içinde mevcuttur aslında. Kimisi keşfeder kimisi de derinliklerine gömer.


Ama şans diye bir şey var diyorsunuz, evet. Şans diye bir şey var ama kontrol edebildiğiniz her şeyi yaptınız, ondan sonra şans mı bekliyorsunuz yoksa hiçbir şey yapmadan şansınızı mı bekliyorsunuz? Emin misiniz? Gücünüzün sonuna kadar gidip her şeyi yaptınız mı?

Gerçekten kendini bilmek ve isteklerini bilmek büyük bir olgunluk gerektiren bir yolculuk. Bu yolda çok yürümeli ve tecrübe edilmeli. Hayatın bir sürü dikkat dağıtıcı gökkuşaklarının arasında vaktin kıymetini anlayamıyoruz. Yaşlandıkça da hızlı geçen bir dünya var ayaklarımızın altında.

Tanımlamalar kimin eseri?

Algılarımızla çizdiğimiz bir dünyamız var ve hep susmadan olması gerekenleri söyleyen bir kalabalık. Bir sessizlikte düşünmediniz mi kim yapıyor bu tanımlamaları? Özgür kılınan her şeyi sınırlayan bizden birileri var sanki. Hareketlerimizi ve düşüncelerimizi kısıtlayan yapıların gerçek amaçlarını sorgulamak gerek her zaman. Çerçeveleriniz olacaksa kendiniz belirlemelisiniz. Yapamazsın!

Önyargılarla dövüldü bütün o umutlarımız ve ardından küçümsenerek yok edildi. Güzellik algısı ve başarı algısını tartışırız günlerce. Neyi yapabilirsiniz? Nedir "oldu" hissini oluşturan? Var mı heveslerimizin arzularımızın sonu? Her zaman daha derin yolculuklarda içimizde üreyip büyüyen istekler olacak, kısırlaşsalar da şekil değiştirip tekrardan yeni gezegenleri merak edecekler. Yapamazsın, olmamış, yapamamışsın diyen herkese gülün! Çünkü o de bilmiyor neyin ne olduğunu. Gerçekten çoğulcu algıların yönettiği bir canlıyız. Dünyaca beğenilen bir müzik, bir tablo ve ya bir tasarım ürününü düşünün. Bunu ilk siz yapsaydınız kesinlikle aynı sonuçlar olmayacaktı. Çünkü siz kendi çevrenizden alacağınız/aldığınız tepkiler sonucunda farklı teşhir edecektiniz sanatınızı/üretiminizi. Dünyada meşhur olmuş insanlar, büyük şarkıcılar, liderler farklı şeyler yapıyorlar sadece. Yeteneklerini başka bir şekilde pazarlıyorlar/sunuyorlar insanlara. Sizse mütevazi bir tavırla ve kaygı dolu önyargılarla ortaya çıkarıyorsunuz. Altını doldurmuyorsunuz sözlerinizle ve pazarlama cümlelerinizle. Liderler emir vermekten çok çoğulcu iş yaptırmaktan yanadırlar ve bunu yaptırma için aslında ilk başta adalet algınızı sarsarlar. Kimin işi çok, kimin işi hafif anlayamaz kıvama gelirsiniz. "Bu hepimizin işi, hepimiz elimizi taşın altına koyalım" denildiğin herkes gibi mi düşünüyorsunuz acaba?

Gerçek liderler, eşit yükler yükleyip eşit paylar dağıtırlar. Önde gitmek her şeyin ilkine ve fazlasına ulaşmak değildir.

#lider #girişimcilik #önyargı #kaygı #yetenekler

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör