• cengiz yıldız

2018'de daha fazla dijital!

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Büyük çaplı markaların 4 kulvardan koştuğu dijital dünyaya küçük markalarda erişmeye başladı artık. Başladı demek biraz yetersiz kalabilir, dijitale bütçeler ayırmaya başladılar daha doğru olabilir. Teknolojik gelişmeler ve teknolojiye ulaşma imkanları artıkça büyümeye çalışan markalar da güçlü stratejilerle ciddi işler başarıyor.


Elindeki imkanları iyi değerlendiren her girişimci, markalaşma ve pazarlama yolunda kullandığı teknolojiyle yüksek verimli geri dönüşler sağlıyor. İnternet okyanusunda hızlı hareket edilmemesi gerektiğini birçok başarız girişimler ve girişimciler sayesinde tecrübe ettik. Bu büyük okyanusda varlığınızı ortaya koymak ve sürdürmek için doğaya ayak uydurmanız gerekiyor. Çarşıda, pazarda, avmlerde veya sanayide başlayan markanızın değişen ortamlara ayak uydurması için ciddi zamanlar gerekiyor. Türkiye'deki mevcut seyreden dijital gelişmelerin zaman aşamalarına baktığımızda da görebiliyoruz. Birçok alışverişimizi internet üzerinde e-mağazalarda, sanal dükkanlarda hatta sosyal medya hesapları üzerinden yapmaya başladıkça e-ticaret kültürünü benimsemeye başladık. Akabinde alınan ürünlerin türleri de zamanla değişmeye başladı. Ürünlerin boyutları ve özellikleri de zamanla değişti. Online satış deneyimleri karşılıkı olarak artıkça yenilenen fikirler her zaman karşımıza çıkacak. Dünyadan alınan hızlıca haberler gibi yeni çıkan her şeye de erişmek istiyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dijitale hız kazandırıldı. 2018 yılında birçok marka güçlerini dijitalde gösterecekler.


Sosyal medya alanlarında itici duran ve gerilla marketing ruhuyla davranan markaların vizyonları da ciddi değişimler gösterecek. Etkileşime ve insanların içinde olmaya önem gösterecekler. Şu sıralar sosyal medyalarda bu boşluğu influencer marketing denilen stratejilerle doldurmaya çalışıyorlar. İnsanların arasında olan doğal popülerlik kazanan fenomenleri markalaştırmaya çalışıyorlar. Strateji olarak hedef kitlelerinde ulaşabilen markaların devamlılığını da sorgulamak gerekli. Markanız milyonlarca insana ulaşması sizin için yeterli mi? Ürününüzü 300 bin insanın görmesi mi önemli yoksa bunun satışa dönüşmesi mi? Bunlar iyi analiz edilmesi gerekilen konular.

2018'de popüler olacak sosyal medya mecralarını ve trend olacak akımları merakla bekliyoruz. Bu değişimler toplumların dijitaldeki davranışlarını değiştirdikçe markalar da kendilerini dijitale uydurmak için uğraşacaklar.

#girişimcilik #dijitaleşme #reklam #içerikyönetimi #sosyalmedya #dijitalpazarlama

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör