• cengiz yıldız

Gerçek çeşitlilik


Dijital platformlarda ve markalarımızın iletişim kanallarında aradığımız çeşitlilikler ulaştığımız insanlarda da farklı mecra arayışlarına sebep olup tüketim davranışlarını da etkilemektedir. Tüketicilerin internet üzerinde aradığı ihtiyaç veya lüks satın alma isteklerine sürekli cevap olmaya çalışan binlerce e-ticaret sitesi her geçen gün internet okyanusunda kendi adasını kurmak için teknesiyle açılıyor.


İnternetin yüzeyinde olmak için fazlasıyla altyapı çalışmasına önem vermemiz gerekiyor. Her tüketici derin alıştırmalar yapan insanlar olmayabilir. İşlerini hızlandırmak ve bundan keyif almayı önemsiyorlar. Aşırı hızlı yapılan şeyler de negatif değerler taşır. Aradığı ürünü veya hizmeti çok hızlı ve istediği şekilde bulan potansiyel müşteri hemen alışverişi gerçekleştirmek istemiyor. İnsanoğlunun şüpheci yaklaşımı sadece güvensizlikten değil çeşitlilik kaygısından da oluşabilir. Arayıp bulduğu ürün/hizmet yerine belki daha çok tatmin edeceği başka bir ürün/hizmet bulabilir. Bu algılara sahip insanoğlu sürekli arayış içinde kalıp okyanusunda büyümesine sebep oluyor.

Çeşitlilik özellikle fiyat ve yenilik konusunda aramalar içerisinde ilk başta bakılan bir durum. Bilinçli müşterilerin derinlemesiye araştırmaları bizler için güçlü ipucular taşımaktadır. Arama dinamikleri sürekli değiştiği için Google da bu dinamiklere ayak uydurup kolaylık anlamında fazlasıyla geliştirmeler yapıyor. Günümüzde de değeri sürekli artan "zaman" bu mecralar için de çok önemli. Hızlı olan kazanır. Hızlı olana yetişme hissi her zaman içimizde lakin bir yapıt inşaa ederken hız bazen de dezavantaj olabiliyor. Fazla çeşitliliği sunayım derken bunu hızlı yapmaya çalışan her organizma bir karmaşıklığın üzerinden geçip gelecekteki tıkanmaların büyümesine sebep olacaktı.

Her işinizi anlayarak sindirerek gerçekleştirin. Tekrar başa dönmek hata çözmenin en büyük bedelli yöntemidir. Hatayı üzerinde çözmek gerek ve onu aşmadan ileriye gitmek ileri gitmek değildir.

Geleceği planlayan her sistem bunu bizlere yaptıkları icraatlerle kanıtlıyorlar.


Şu an dünyada var olan teknolojilerle haddinden hızlı işler yapabilsek de buna herkesin uyması çok önemli. Değerli bir maden çıkarıyorsunuz ama bunu kimse bilmiyor ve hiçbir yerde geçerliliği yok. İlk önce bu madeni piyasaya sunup teşvik etmelisiniz. Değerini hissettirecek algıları kurgulamalısınız. Pazarlamanın ince detayları da buradan geliyor. Altının tarihini araştırırsanız ve insanların altın için neler çabaladığını neler yaptığını iyice incelerseniz anlayabilirsiniz.

Birşey bulun ve pazarını oluşturun, birileri kolayca değil çabayla ulaşsın.

#eticaret #çeşitlilik #seçenek #pazararaştırması #bilinçlimüşteri

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör