• cengiz yıldız

Tasarımlarda 2018 öngörüleri

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Dünyayı global bir köy haline getiren internet, kendi içindeki teknolojik gelişmelerle her geçen gün daha da kişilerin dijital izlerinden yola çıkarak kişiselleştirme adına büyük adımlar atıyor. Birbiriyle derin bağlar kuran her akım birbirini önemli noktalarda etkilemeye devam ediyor. Modanın etkilediği tasarımlar olduğu gibi iç mimari tasarımlarının da modayı etkilemesini gözlemliyoruz. 2017 yılında popüler olan müziklerin, müzik kliplerinin tasarımları ve video tasarımlarını nasıl etkilediğini gözlerinizle görebilirsiniz. Aynı şekilde video kliplerindeki giyim kuşam ile hedef kitlelerde moda akımlarının da etkisi kullanılıyor.

Bu tarz akımların hareketlerinden yola çıkarak 2018 tasarımlarda olabilecek öngörüleri paylaşıyoruz.


Kopuk uçuşan yazılar

Nizami bir görünüm içinden artık çıkmalısınız. Özgür ve hareketli algılar için tasarımlarınızda da birbirinden kopuk harfler ve kelimelerle tipografinizi tasarıma yayarak yaratıcı ve modern görseller oluşturabilirsiniz. Belirli oranlamalar, hizalamar, altın oran, fi gibi kıstaslar algıların yönettiği kurallardır ve yaratıcılığın sınırlarını çizer. Daha farklıya ulaşmak için yaratıcılığınızın ufkunu sürekli geniş tutmalısınız.


Geometrik şekiller ve pattern

Hayatımıza hızla giren 3D yani üç boyutlu nesneleri (2D) 2 boyutlu tasarımlarımızda da fazlasıyla görmeye başladık. Büyük parça şekillerin pattern yüzeyleri gibi küçük şekillerde de olabilmekte. Daha modern görüntüler elde etmek için çok farklı denemeler yapabilirsiniz.


Özgür aykırılık

Çizgilerinizi aşmalısınız. Bu zihninizi ve yaratıcılığınız konusunda olduğu gibi görünen kısımda da önemli. Belli başlı nizamlara uymak artık sıkıcı bir hal alacak. İnsanların geneli aynı şeyleri gördükçe artık duyarsızlaşıyorlar. Trafikteki uyarı levhaları da buna örnek verilebilir. Sürekli yazıların oranlandığı, tasarımda objeye göre hizalandığı reklamlar artık uyarıcı değil sırdan. Güzellik ve estetik konusuysa çok tartışmalı ve kesinlikten uzak bir yerde. Reklamlarınızın veya tasarımlarınızın amacını belirledikten sonra şekillenen her çalışma doğru hizmetler içerisinde olacaktır. Bir tık sağ veya bir tık sola olabilir ama ulaşmak istediğiniz gözler ve zihinlere bırakın bunu. Onların dikkatini çeksin ve onlar yorup yapsın buna.


Tipografik yapılar

Yazıların görsel gücünü keşfedin. Fontların estetik yapılarını uygun renk ve güzel oranlarla ortaya koyun. Belki bir fotoğraf yada illüstrasyondan çok şey anlatabilirsiniz. Tipografiyi genel çatı olarak düşünün, sadece objenin yanında bir font düzeni olarak değil. Yazıların üç boyutlu akışkan görünümlerinden de özgün ve estetik tasarımlar sağlayabilirsiniz. Yaratıcılığınız sayesinde poster, broşür gibi tasarımlarınız haricinde web tasarımlarınızda da farklı görünümler sağlayabilirsiniz. Büyük tipografi tasarımları ve parallax efektini birlikte düşünmelisiniz.


Canlı renkler ve renk geçişleri

Renklerin gücünü birlikte bir kez daha yorumlayın. Renk geçişlerini (gradient) eskimiş tarz olarak düşünebilirsiniz ama modern ve farklı tonların geçişlerini denemenizde fayda var. Çok canlı renklerle birlikte oluşturulan tasarımların dikkat çekici hakimiyetini her yerde görebiliriz.

#tasarım #grafiktasarım #trendler #moda #gelecek #2018 #3d

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör