• cengiz yıldız

Teknoloji ve Zaman Diyeti

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Modernleşme hızında yaşadığımız ömrümüzün hızlıca akıp gitmesine karşı aceleciliğimizle cevap veriyoruz. Sonuç olarak yine de yetişemiyoruz hiçbir şeye. Sürekli gelişme çabası içerisinde hızlıca tükettiğimiz maddeden sonra zamanı da hızlıca tüketiyoruz. Ve insanları da tüketiyoruz.

Varolan gücü artık gittikçe değersizleştiriyoruz.

90'larda internete bağlanmak için harcadığımız çaba, para ve zamana bakarsanız şimdikine kıyasla yüzünüzü güldüren bir fark göreceksiniz. Ve o zamanlar internet denilen mecra bu kadar büyük değildi. Harcadığımız çaba sonucu ulaştığımız ve elde ettiklerimiz şimdikiler gibi değildi.

Şimdi bir web sitesi telefondan girdiğimizde 3 saniyeden daha az bir zamanda açılsın istiyoruz. Hızlıca bakıyoruz görmeden. Gözümüze ne takılır ne takılmaz bilmeden. Bizi yakalayan ne olabilir diye bakıp kaçıyoruz. Bu kadar hızlı davranmamıza rağmen bir telefon başında saatlerimizi harcayabiliyoruz ve kendimize soruyoruz; "daha ne baktım ki? bu zaman nasıl bu kadar çabuk geçti?"


Teknolojinin ve hızlı erişimin alışkanlığı bizi tembel canlılar yapıyor. 2000 yılından sonraki neslin düşünmek için bile tembelliği, çalışmak ve kapitalizm eleştirilerinde bunu bariz bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Her tarafımızı kuşatan teknoloji ve bunu satanların kurduğu algılarla yaşam şartlarımızı belirliyoruz. Kitlelerin yöneldiği ihtiyaç, zorunluluk ve arzular da tartışmasız birer gerçeklik olarak bürünmüş durumda.

İnsanın temel ihtiyaçlarının farklılaşması ve insan benliğinin şekil değiştirmesinin sebebinde büyük bir ekonomik çıkar var. Her şeyin mükemmelliğinde olan bir insanın bile ihtiyaçları olacaktır bu tüketim gezegeninde. Çünkü "satıcılar" fazla olan paranın yer değiştirmesi için gerekli hamleleri her zaman tarihte yapmışlardır. Para olduğu sürece satılacak bir şeyler her zaman vardır. Para da emeğin olduğu süre olacaktır. Emeğin farklılaşmasıyla insanlar modern kölelere dönüşerek emek-para dengesinde farklı görüşlerle algı yanılmalarına sürüklenmişlerdir.

Gezegenimizin kaynaklarından çok ihtiyaç gibi gösterilmesi dengesiz bir kazanç varlığındandır. 7-8 milyar insan için gerekli olan ortalama hayat şartlarını idame ettirecek kaynak fazlasıyla mevcutken, insanların yoksulluk yaşamasının mantıksızlığını basit bir matematikle kendinizde bulabilirsiniz.

İnsan benliği için ve hayatımız için teknoloji ve zaman diyetiyle birçok şeyi fark edeceksiniz. Aslında ne kadar önemsiz şeyleri arzuladığınız ve bu gereksiz şeyler için ne kadar çaba harcadığınıza şaşıracaksınız.

Zamanınızı kendiniz için ayırmanız, sadece kendi anlamlandırdığınız hayatı yaşamanız benliğiniz için mükemmel bir gıda olacak. Çoğunluğun hareketleriyle yaşamak sizi memnun edebilir çünkü çoğunluğun yaptığı doğrudur algısıyla büyütüldük ve yetiştirildik. Herkesin sevdiği yemek, dinlediği müzik, gezmesi, uyuması, amacı çok rahatlatıcı bir duygu olabilir. Çünkü sorgulamanıza ve endişelenmenize gerek duymuyorsunuz. Muhafaza ettiğiniz o yüzyıllık kültür ve yerinizden olmak istemiyorsunuz çünkü farklılığın sonuçlarını deneyimlemediniz. Bilmediğimiz her zaman korkutucudur ve geri dönmek çilelidir.

Başkaları için yada genel için harcanan zamanı durdurun. Zaman diyetinde, kendinizin farkına varın ve kendinizi düşünün. Zamanı sadece kendiniz için harcayın. Teknoloji diyetini de birlikte düşünmelisiniz çünkü günümüzde en çok zamanımızı alan şeylerin teknoloji olduğu ortada. Telefonlarınızı kendinizden uzakta tutun. Her zaman ulaşılabilir olmak yada her şeye hızlı ulaşmak sizin benliğinizden çalınan parçalar demektir. Çünkü her zaman daha fazlasını bekleyeceksiniz.


#teknoloji #zaman #insanbenliği #modernyaşam #gelecek #diyet #motivasyon

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör