• cengiz yıldız

Amcamın oğlu sosyal medyacı!

Güncelleme tarihi: 30 Tem 2019


Markalaşma yolunda etkin bir rolü olan sosyal medya mecralarını etkin kullananlar ile sadece kullananlar arasında derinlemesine farklar var. Bu farkları, bireysel bir kullanıcı gibi sosyal medya hesaplarını kullanıp, esnaf mantığı ile kapının önünden müşteri çekme yarışına giren pek kıymetli sosyal medya uzmanlarının kabiliyetlerinden görüyoruz. Bir yanda da derinlemesine istatistikleri inceleyip yorumlayan, hedef kitleyi belirleyip ona göre hareket eden dijital bir organizma olan sosyal medya hesapları ve onları yöneten ya da yönetenler var.


Bir şirket kurup ardından eşe dosta bedelsiz bir şekilde markanızı oluşturmaya çalışıyorsunuz.

Ve bu markayla başarılı olacağınıza inanıyorsunuz. En basitinden 20 bin TL ile 150 bin TL değerindeki arabaların özelliklerinden anlayabilirsiniz olayı.

Siz para harcamadan oluşturduğunuz markanızla virajlara 220 Km hızla girip sağ çıkmak istiyorsunuz. Ya adrenalin tutukunu korkusuz bir çılgınsızın ya da ticari kayıpların yanında manevi dostluklarınızı da kaybetmeyi önemsemiyorsunuz.

Ciddi anlamda bir sektör haline gelen dijital pazarlama, fazlasıyla somut bir gerçek artık hayatımızda. Bunu ekonomi halkasının en dış kısmındaki küçük bir esnaf bile anladı ve kullanıyor. Siz merkeze doğru gitmek istediğiniz yolda bilgisayar kullanmasını bilen amcanızın oğluyla sosyal medya yönetip hangi başarıları hedefliyorsunuz?

Turizm sektöründe yıllardır varlığını sürdüren bir firma, dijital mecralarda kendini tanıtması ve kanıtlaması için kendi işi gibi profesyonelce davranan bir dijital pazarlama ekibiyle çalışmasının gerektiği kendinden çıkarabilir. Ürün satan firmalar sürekli eşine dostuna 2 - 3 bin liralık ürünleri dağıtıyorlar mı acaba? Ve bu ticari mantıkta nasıl ilerleme kat edebilirler?

Eski jenerasyon fiziki olmayan işlere değer vermiyor. Gözle görüp elle dokunmadığı şeyleri değersiz olarak görüyor. Yıllardır tecrübe kazanan, kendini geliştiren insanlar, markalara hizmet vermek için saatlerce bilgisayar başında uğraşıp haftalarını bu şekilde harcaması, zamanını ve beynini vermesinin karşılığı nedir? Öncelikle markanız burada başlıyor. Siz ticaretinize ne kadar inanıyorsanız geleceğiniz de o şekilde gelir. Yaptığınız planlar günü kurtarmalık stratejilerse anca günü kurtarırsınız ve uzun yıllar süren bir markaya sahip olmazsınız. Geleceğe yatırıp yaptığınız taktirde varlığınız güçlü ve kalıcı olacaktır. Bugün harcayacağınız 5 bin lira sizin için boş görünüp anlamsız gelebilir ama işini profesyonelce yapan insanlar için bu yatırımınızın sonucu belki 10 yıl sonra milyon liralarla alacaksınız.

İnanmadan başladığınız her iş zaten doğal akışında kendini yitirecektir ve gelecekte markanız için çalıştırma yapmakta zorlanacaksınız.

Amcanızın oğlu instagram'da snapchat'te reklam çıkacak basitçe belki ama siz ne kadar geri dönüş alacaksınız?

#dijitaleşme #dijitalpazarlama #marka #dijitalmedya #sosyalmedya #seo #instagram #snapchat

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör