• cengiz yıldız

Kadınların dijital dokunuşları

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Hayatın her alanında olduğunu gibi kadınların farklı bakış açıları ve farklı etkileri vardır bu dünyaya. Dijital dünya için de bu geçerlidir. Erkeklerin bakış açılarının haricinden detaylar yakalarlar ve daha hassas estetik görüşleriyle etkileyici iletişim bağları kurarlar. Dünyadaki güçlerini de dijital dünyada hissettiriyorlar.


Yapılan araştırmaların verilerine göre satın almadaki etkin rolleriyle birçok piyasayı belirleyen kadınlar diğer tarafında belirleyici kurallarını koymakta çok etkililer. Diğer taraf dediğim ticareti yapan girişimci kadınlar ve kadınların gücüyle yükselen pazarlama kanalları. Fiziksel mağazaların tasarımından görselliğinden satış kanalına kadar etkili oldukları gibi online mağazalarda da görüşleriyle ve dokunuşlarıyla kullanıcı deneyimlerini yorumlayan ve iyi hizmetler sağlayan dijital kadınların gücünü hissediyoruz. Kadınların dijital dokunuşları tabii ki sadece ticari bazda değerlendirilmemeli. Birçok sosyal medya etkileri gibi belirleyici moda anlayışlarını da kadınlarda görebiliyoruz. Bloglarda ve vloglarda ilgi alakalarını geliştirip üst seviyeye taşıyan kadınların etkili influencer marketingleriyle markaların davranışlarında yeni nesil pazarlama stratejileri ortaya çıkmıştır. Kabul edelim; cinsiyetçilik anlamında değil, estetik bakış açısı olarak her insana hitap eden güzel olandır ve insani estetiklik ve iletişim gücü olarak kadınlar yaradılışı itibariyle de bu güce erkeklerden daha fazla sahipler. Dünyayı güzelleştiren bu gücü kadınlar da erkekler de kabul etmiş durumdalar ve takipçisiler.


Kadınların bakış açısında farklı dünyaları ifade eden küçük detaylar erkekler için anlamsız bir farklılıktan ibaret olabilir ama insanların genel bilinç altında algıladıkları genelde kadınları belirledikleri detaylar olur. Bu yoldan düşünürseniz; bir marka oluşturulurken ve marka duruşu sergilerken kadınların dokunuşlarında ileriye dönük geniş etkiler olacaktır.

Kadınların duygu düşünceleri çok değişir derler ama ana kökende duygusallığa bağlı olarak insana direkt hitap eden ruhani kırıntılar her zaman mevcuttur.

Bu yönünü geliştiren ve kullanan kadınların girişimciliği ve yöneticiliği gözle görünür haller alır. Kimileri ise bu yönlerini sadece kendilerine saklarlar.

Mesele duygusallığa geldiğinde de etkili düşünceler hep kadınlara aittir. Duygusallık deyince hemen kötümser ve ağlak haller gelmesin aklınıza. Duygularınıza hitap eden sözler kelimeler, görseller. Size ve içinizdeki size ulaşan her iletişim yolu, kadınların dijital dokunuşlarıyla daha etkili haller aldı yol yıllarda.

İçerik üretmek, metin yazmak bir süre kısır döngüye soksa da insanı, hayal güçleriyle ve farklı bakış açılarıyla her zaman yeniye açık bir duruşları vardır. Sanatın farklı dünyasında da gözlemlediğimiz birçok etikiden de söz edilebilir.


Toplumların farklı algıları farklı görüşleri yüzyıllardın kadınların üzerinde yüceltici yada ezici düşüncelere sebep olmuştur. Kimi toplumdaki erkeklere göre zayıflıklarından yada ötekileştirilmelerinden dolayı yüzyıllardır devam eden görüşlere de neden olmuştur. Lakin modern çağ insanının özündeki ruha bakan yapısıyla cinsiyetçilikten çok humanist bir bakış açısıyla bakması önümüzdeki yüzyıllarda da kadını farklı konumlarda olmasına sebep olacaktır. Erkeklerle kadınların eşit olması gibi bir durum olamaz çünkü farklı güçlere farklı ruhlara sahip farklı dünyalardan gelen birbirine benzeyen canlılar.

Hiçbir insanın düşüncelerini bir kalıba sığdıramayacağınız gibi hiçbir canlıyı da belirli bir konuma sokamazsınız. Ve önyargılarla yönetilen birbirine benzerlikleri var diye her şeyi benzeyen bir güruh olamaz. Zihninizde herkesi özgür bıraktıkça kendi özgürlüğünüze bakacaksınız.

#kadın #dijitalpazarlama #kadıngirişimciler #cinsiyetçilik #kadındünyası #estetikbakışaçısı #yaratıcıkadınlar

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör