• cengiz yıldız

3 Boyutlu Gazetecilik

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


İnsanoğlunun zekası her zaman insanlıktan öte gider ve insanı peşinden sürükler. Modern çağın insanı da teknolojik gelişimleri anlayıp idrak etmesi ve yaşaması uzun bir süreçtedir. 20 yıllık teknolojik maziye bakıldığında inanılmaz bir boyut atlayan insanlık, internetin kolay kullanılabilir haliyle fazlaca etkileşime girip hızlı bilgi aktarımına ve bilgilenmeye erişmiş durumdadır. Bu bilgi aktarma işi yüzyıllardır insanın merak duygusuyla devam etmektedir. Gazetecilik denilen kavramın çıkmasına da sebep olmuştur.

Günümüzde gazetecilik anlamını farklı yerlere oturtmuş olsa da "haber alma" merakımız halen daha devam etmektedir. Artık ortalıkta çokça bilgi kirliliği olduğu için saf temiz haber fazlasıyla değerli hale gelmiştir. Haberler üzerinde kurgulanan gerçeklik algıları, algı yönetimleri, kitleleri çözümleme planları bir yana dursun teknolojiyle birlikte reklam gelirlerini hat safha arttırıp web siteler ve mobil uygulamalar üzerinde başka başka imparatorluklar kurmuşlardır. Teknoloji burada da sahneye çıkarak şovunu yapmaya devam ediyor. Çok çabuk tüketilen haber, daha hızlı ve gerçekçi nasıl ulaştırılır sorularına her zaman cevap bulur.


VR teknolojisi de burada yeni yeni sahneye çıkıyor. Sanal gerçeklik de denilinen "Virtual Reality" sizi gerçek olmayan bir dünyaya sokup 3 boyutlu bir deneyim yaşatıyor. Oyun sektöründe fazlasıyla popüler olan bu teknoloji VR gözlükleriyle sağlanıyor şimdilik. Görsellik algınıza hükmeden bu teknoloji hislerinizi de dürtmektedir. Sadece sanal dünyalar değil gerçek dünyamızı da 3 boyutlu halde tekrardan VR gözlüklerin içinde deneyimleyebiliyoruz. Çekilen 3 boyutlu fotoğraflarla farklı konularda da kendini geliştirmeye devam edecek.


Gazetecilik konusunda, haber niteliği taşıyan mekanlarda 3 boyutlu çekilen fotoğraflar veya çoklu açılarda çekilen kameralarla videoları VR gözlüklerimizde oradaymış gibi deneyimliyor ve haberin içine giriyoruz.

Mevcut Google Earth sokak fotoğraflarıyla entegre edildiğinide VR gözlükleriyle istediğiniz bir ülkenin bir şehrinde sokaklarda gezebilirsiniz. VR turizmi işin ayrı bir boyutu olabilir. Tıp dünyasında da cerrahi müdaheleler için küçük küçük ve geniş açılı kameraların yüksek görüş gücüyle kullanılıyor.

Teknoloji dünyası farklı araştırmalarla daha geniş işlere de kanat çırpacak.

İnsanın duygularını etkilemesiyle birçok tartışmaya da konu olacağını şimdiden gösteriyor.

#teknoloji #dijitaleşme #3d #gazetecilik #3boyutlu #VR #VRteknolojisi #virtualreality #habercilik #sanaldünya #3dfotoğraf #3dvideo #vrgözlük

11 görüntüleme0 yorum