• cengiz yıldız

Dijitale yakınlaşma; Fijital Pazarlama

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Dünyanın sürüklendiği dijitale olan akışımızda kültürel ve yerel etkilerden dolayı bu süreç uzun zamanlar alsa da ticari kuruluşların dijitale yönelmesiyle mesele bitmiş durumda değil tabii ki. İnsanların kendi içlerinde aşması gereken bir durum var. Tedavülden kalkan bir para gibi olmayacak fiziksel ticaret. Nesillerin değişmesiyle farkı daha da anlayacağız ama uzun bir zaman gerekiyor bizim için lakin dijitalin içindekiler çok sabırsız bir şekilde kendi içine çekmeye çalışıyor her şeyi.


Dijitalin hızı ve "yakınımıza gelsin" ihtiyacının her ticari ürün için şimdilik geçerli olmadığını fark ettik. İnsanlar hiç bilmediği markaların e-ticaret pazarındaki ürünlerine merak ve tedirginliklerle bakıyorlar sadece. İnternette güven oluşturmak çok ciddi bir süreç istiyor.

Düşünün, yeni bir markasınız ve dondurma üretiyorsunuz. Toptan satışlar yapıyorsunuz, mevcut bağlantılarınızla belirli noktalara kilolarca satıyorsunuz. Farklılık olarak internet üzerinden dondurmanızı satmak istiyorsunuz sadece İstanbul içi satış yapacaksınız. Küçük külah dondurmalar olduğu gibi büyük kiloluk dondurmalar da satacaksınız. Güzelce hazırladığınız bütün ürünü gösteren envanterleri. Fotoğraflarınız çok çekici, ürün seçenekleriniz çok çeşitli ve piyasadaki ürünlerden farklılıklarınız çok fazla, fiyatlarınız çok uygun. Lakin hiçbir dondurmacı cafe veya dükkan gibi sabit bir yeriniz yok. Sizi bilmiyorlar. Siz sitenizde çılgınca vaatlerde bulunuyorsunuz, siparişinize istinaden 1 saat içinde kapınızdayız, bir külah da olsa ücretsiz bir şekilde ulaştıyoruz diye. Lakin sizi kimse bilmiyor, kimse güvenmiyor. İnternet üzerinden yapacağınız kredi kartı ödemesi yada havale ödemesini insanların denemesi bile vakit kaybı olarak görünebilir. Bu fikir pazarlama argümanı olarak size güzel gelmiş olabilir ama %100 dijital olarak bu çıkışla başlayamazsınız. Arka planda büyük bir yatırım gerektiren bir durum var. Müşterilerinize verdiğiniz vaatleri gerçekleştirmek için mükemmel işleyen bir sevk ağınız olmalı. Bir külah dondurmaya bile merkezinizden 20-30 km uzaklığa gitmenizin maliyetini asla karşılayamacaksınız. Bu sevk işlemlerini çözmeniz için bayiilerinize ihtiyaç duyabilirsiniz lakin markanızın algısını ve sevk kurgusu yapmak düşündüğünüzden çok daha zor olacak.


Bu sebeple fiziksel mağazalarla dondurmacı olarak markanızı çıkarmanız, bilinirliğinizin artmasıyla kurgulayabileceğiniz bir dijital platform işletmenizin bir kaç senesi sonrası için gerçekleştirilebilir.

Hem ürün bazlı hem de kültürel sebeplerden dolayı bir geçiş olarak fijital pazarlamaya ihtiyacımız var.

Sizin dondurmacı dükkanlarınıza insanları çekmek için farklılıklarınızı anlattığımız dijital alanlarımız her zaman olmalı. Kendinizden pay biçerseniz anlayacaksınız, bir ihtiyacınız için internet üzerinden arama motorlarının önemini.

Bu internet okyanusunda görünmek için harcamamız gereken çabalar var.

#dijitalpazarlama #fijitalpazarlama #fizikselpazarlama #eticaret #ürünsatmak #dijitaleşme #gelenekselpazarlama #ticaret

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör