• cengiz yıldız

Akıllı Telefon vs. İnsan

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Evlerimize destursuzca giren televizyonların bizlere sade ve boş şeyler anlattığını mı düşünüyorsunuz? Milyarların evine girmiş bu kitle iletişim aracı asla boş bir şekilde bizlere ulaşmadı ve ulaşmayacak da.

Bilgi akışının bu denli yaygın ve hızlı olmasının alt taraflarında farklı düşünceler her zaman oldu.

İletişim uzmanları, sosyologlar ve toplum mühendisleri uzun vadelerde yatırımlar yaptılar zihinlerimize. İdoloji, ticaret, ahlak, merak eğilimleri hepsinin etkileri uzun yıllardır takip ediliyor.


Gazetelerle başlayan bu kitlelere seslenip kitleleri yönetme fikri teknolojiyle birlikte çok farklı boyutlara ulaştı. "Kitleleri yönetmek" biraz korkunç gelebilir lakin bilinçaltına yapılan küçük bilgilerle yavaş yavaş olan normalleştirdiğimiz değişimler aslında.

Radyolarla da farklı farklı bilgiler yayıldı toplumlara. Bilgiler mesajlar gönderiliyordu lakin hızlı bir şekilde etkiler takip edilemiyordu. İnternetin çıkışıyla birlikte etkileşimli bir dünya olmaya başladık. İnsanlar bilgilere karşı hızlı geri bildirimler verebiliyordu artık. Sorgulamak, herkesin tepkisini aynı anda görebilmek, kitlelerin aralarında tartışması gibi süreci karmaşıklaştıran durumlar ortaya çıktı.

Lakin değişmeyen tek şey sürekli kitlelerin bilinçaltlarına yollanan mesajlardı. İnternette bu duruma karşı gibi görünenler de bu amaç için uğraşıyordu. Bilgi kirliliği ortaya çıktı ve insanlar bilgiye karşı güvensizlik duymaya başladı. İnsanların kafası karıştıkça aslında mesajlar daha da yerli yerine gidiyordu çünkü yoruldular sorgulamaya, emin olmaya.

Hatırlarsınız, 90'lı yıllarda herkes televizyondan şikayet etmeye başlamıştı. "Muhabbetimizi öldürdü" eskiden elektrik yok, oturur konuşurduk uzun uzun. Diye birçok şikayet etmeye başladı x kuşağı.

Farkındaysanız şu aralar da y kuşağı kendi aralarında ellerinden düşmeyen akıllı telefonlardan şikayetçi.

Belki bu yazıyı da bir akıllı telefondan okuyorsunuz. Hayatımızın merkezine içine soktuğumuz teknolojiler bizi ne kadar bizden farklılaştırıyor sormamız gerek. Ne için kullanıyoruz teknolojiyi? Teknolojiyi üretenler neden üretiyor? Teknolojiyi geliştirmek için mi? Dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için mi? İnsan hayatını kolaylaştırmak için mi? İnsan hayatını kolaylaştırmak cümlesini de sorgulamak gerek. İnsanlar televizyonu kumandayla açmak istemiyorlar onlara hayatı kolaylaştıralım, televizyonları düşünce gücüyle açsınlar demek ne kadar kolaylaştırmak? Dünyadaki mevcut sorunları es geçip, satın alma gücü yüksek insanların sorunlarını çözmeye odaklanıyoruz.


Soruların cevaplarında sürekli kolaylığımızı ve memnun olduğumuz teknolojileri savunacağız çünkü yavaş yavaş hayatımıza girdiler ve normal "doğal yaşam" akışındalar artık. Kıyafetsiz sokağa çıkmak gibi ayıplanacak bir duruma geldi telefon kullanmamak. Herkese ulaşayım, herkes bana ulaşsın. Toplumsal bir norm. Ve siz toplumdan dışlanmayı göze alıyorsanız reddedebilirsiniz bunları.

İnsanlığın asıl benliği neydi? Ne olması gerekiyor, bunlara kim karar veriyor?

#akıllıtelefon #kitlelerinçözümü #kitleselbilinçaltı #bilinçaltımesajlar #televizyon #insanbenliği #insan #teknoloji

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör