• cengiz yıldız

Dijital TV'ler bizi yakalıyor!

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Herkesin bir özgürlük tutkusu vardır. Teknolojinin yaşamınızı kolaylaştırmasıyla bu özgürlüğü elde etme tutkusu da arttı. Kitle iletişim araçlarıyla kurmak istediğimiz iletişimin fazlasını yaptık ve artık insanlar daha kolay iletişim istiyor. Bu iletişimi de istediği gibi şekillendirmek istiyor şimdi de. Bizim evlerimize sunulan televizyonları çok hızlı benimsedik ve aileden biri yaptık. !980'lerde hız kazanan bu macerada bize sunulana razıydık. Artık istediğimizi istediğimiz an izlemek istiyoruz ve tamamını o an tüketmek zorunda olmamalıyız.


Dijital televizyonların gelir kaygılarını yavaş yavaş gidermesiyle hayatımıza giriş yaptılar. Bilgisayarlarımızda ve telefonlarımızda hayat buldular. Şimdiyle içerik bulup insanları gönülden yakalama peşindeler. Aslında mevcuttan çok farklı yapımlar yapmalarına gerek yok. İnsanlar bu arayışın içindeydi ve önüne sunuldu teknolojiyle. Lakin sponsorluk, yapım şirketleri gibi ticari kaygılarla hareket ederek daha dikkat çekici içerikler yapmak zorunda hissettirdiler kendilerini. İnsanlar zamanla değil de hızlıca sevmeliydi dijital tv'leri.

İnternet dizileri dünyada hakimiyete girmişti ama Türkiye için sonradan yakaladık bu trendi. Daha doğrusu biz birçok içeriği ücretsiz olarak istediğimiz için internet üzerinden sinema ve dizi izliyorduk ama bunun adam akıllı profesyonel platformları yoktu. Belli başlı şirketler ortaya çıkarak bu hizmeti insanlara sunmaya başladılar ve onlar da reklamlardan para kazanmak istiyorlar en doğal haliyle.

Youtube üzerinde herkesin özgürce yayın yapabilmesi insanların üretecekleri şeyler için ilham oldu ve herkes kendisi o platformda sergilemeye başladı. Bunu profesyonel açıdan yakalayanlar da dizi veya dizi tadında şeyler yaparak kitleleri yakaladılar. Y ve Z nesli için internette popüler olmuş olayların veya kişilerin tv'de haber olması çok da önemli değildi aslında. Sadece X nesline el sallamaydı. Milenyum çocuklarının dünyasında popüler şeyler var görüyor musunuz gibi anlamsızdı aslında.

Yoğun kitlelerin internete kaymasıyla ticari kaygıları olan tv kanallarının tabii ki üretecek malzemeye ihtiyacı var.


Büyük bir güçseniz eğer yeniye olan tavrınız serttir. Mevcut olanı muhafaza etmek istersiniz. Çoğunluğa rağmen bunu yaparsınız çünkü alışılmış olandan eminsiniz lakin yeni olan her zaman risklidir.

Gençliğin peşinde olduğu çoğu popüler akımlar tv'lerde olmadı. Sokaklarda ve dergiler gençliği yakalayan akımlar vardı. 90'larda internetin gelmesiyle artık gençler internet üzerinde secdiklerinin peşindeydi.

Türkiye'deki hiphop kültürü ve rap müziği buna çok güzel bir örnektir. Kültürün farklılığı ve rap müziğinin sert-protest tavrından dolayı tv'ler her zaman uzak durmak istedi. İnternette büyüyen kitleyi fark ettiler ama olduğu gibi sunamazlardı hiçbir zaman. Ehlileştirilmiş sembolleri sundular tv kanallarına ve bu serüven milenyumdan sonra olmaya başladı. Ticari çıkarları karşıladıkça birçok tv projelerinde rap müziğini duyduk ve hiphop kültüründen izleri seyrettik. Artık benimsedik ve kabullendik bütün kuşaklarca, seveniyle sevmeyeniyle. Lakin sosyal medyanın yoğun etkileşimli yapısıyla farklı bir yollara girdik 2010 yılından sonra. İnternetin üzerine inşaa edilen iletişim-etkileşim katmanları her zaman olacaktır. Dün konuştuğumuz mucizevi gelecek ve teknolojiler şu anda aşırı sıradan halde ve bizler çoktan tüketip bir sonrakine geçişteyiz.

İnternet katmanlarının temelindeki işleyişi şu şekillerde oldu;

Bilginin toplanması,

Bilginin sunulması,

Bilgiye kolay ulaşılması,

Bilginin paylaşılması,

Bilgiye erişenlerin etkileşimi,

Herkesin kendi bilgisini yayması,

Etkileşimli sanal dünya,

ve bundan sonra insanoğlu sanal dünyayı gerçeğe yaklaştırmak için fazlasıyla çaba sarf edecek. Bu dünyanın içinde başka bir dünya daha oluşturmak isteyecek. Bilgiden çıkan serüvenimizde birbirimize ulaşmamız ve birbirimizden daha iyi kişiselleştirilmiş dünyanın peşinde oluşumuz.

Bunu bilen, iletişime yön verenler de bizi yakalamak için her zaman peşimizde olacaklar. Tv'lerimizde bize istediklerimizi sundular ya da sunduklarını sevdirdiler. Şimdilerdeyse dijital tv'lerde bizi yakalamak için bizden ve peşinde olduğumuz gelecekten şeyleri sunacaklar. Ve bunlar olurken kendi özgür dünyamızda kendimiz karar verdiğimizi zannedeceğiz.

#dijitaltelevizyon #dijitaltv #dijitaldizi #internetdizisi #internet #internetdünyası #gelecek #iletişim #iletişimkanalları #televizyon

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör