• cengiz yıldız

Siyaset dijital meydanlarda!

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020İnternet çağının hızlanma aşamasında doğan neslin şu anda büyümüş olması ve aktif olarak interneti hayatlarının bir parçası olmasından dolayı birçok şirket ve kuruluş dijitalde varlıklarını güçlendirmeye çalışıyor.

Bu aşamalarda yükselen e-ticaret gibi sosyal medyalardaki yeni nesil müşteri temsilcilikleri de değişimin kanıtı. 2000 yılında doğan insanların 18 yaşını geçmesi ve aktif hayata katılmasıyla birlikte yoğun bir hedef kitle haline geldiler. Aynı şekilde siyaset dünyasında da oy verenler olarak dikkat çekici yeni kanlar olarak görünüyor.

Bir çok siyasi parti, kampanyalarına dijitali de soktu. Hatta hiç görülmemiş bir şekilde gençlere hitap tarzları ortaya konuldu. Dijital pazarlamanın hayatın her alanında olacağının kocaman kanıtıdır bu. Eski yöntemlerle büyük işler başaran ticaret duayenleri interneti ve dijital pazarlamayı ne kadar dışlasalar da bu yeni neslin cebinde gelen bir gerçeklik artık. Şimdi 18 yaşındaki gençleri bir gelecek olarak görmüyorsanız, gelecekte siz de olamayacaksınız demektir. Şimdilerde çocuk gözüyle baktığınız o nesil aslında sizden daha hızlı bir şekilde bir şeylerin farkına varıyor. Ve sistemin getirmiş olduğu yan etkilerden dolayı eski insanlardan daha fazla tüketiyor ve daha fazla ihtiyaç doğuruyorlar. Bu hızı ortaya koyanlar çoktan önüne geçti ve gençleri sürükleyecek birçok projelere imza attılar. Uluslararası platformlarda bunları görmek bu kadar aşikarken Türkiye'de yavaş ilerlemesinin sebebi ekonominin hızlı değişkenlere alışkın olmamasından. Bizim ülkemizde gelenekselci bir yapıyla girişimler yapılıyor ve geçmişin deneyimleriyle geçmiş tecrübeler ortaya konulup bir şeyler yapılıyor. Lakin yenilikler anlamında geçmişe bağlı kalmamız bizi fazlasıyla bunaltıyor. Bunu çözecek olan inovatif düşünceler herhalde yeni nesilde mevcut. Ama yeni nesil idealler konusunda geçmişindeki insanlar kadar sabırlı ve güçlü bakmıyor dünyaya. Hızlıca para kazanıp hızlıca tüketmenin derdinde. Materyalizmin modern tavrını benimsemiş durumdalar. "Bu dünya bizden eski, bizden sonra olacak, o zaman banane" tavırlarını hayatlarının her köşesinde görebilirsiniz.

Alışveriş alışkanlıkları, arkadaş ilişkileri, aşk yaşantılarına bakışları, aile olmanın hissi ve gelecek kaygıları içinde olan kariyer planlamaları fazlasıyla "kullan - at" şeklinde.

Ütopyaları ve distopyaları hayal eden dedeleri fazlasıyla kafalarını karıştırmış olmalı ki, ne geleceğe bakıyorlar ne de geçmişten besleniyorlar.

İşte bu gençliğin gittiği hızlı dijital yolları da yönetmek zor olmasa gerek. Zor olan yolların çokluğu ve yollara müdahale edenlerin çokluğu. Tabii işin içinde büyük paralar da var. Öyle bir döngü ki bu, sistemin var olması için hem sisteme karşı olanlar hem de sistemi koruyanlar olmak zorunda. Denge bozulduğunda sistem zarar görecek ama bütün insanlık da bunun bedelini ödeyecek. Çünkü farkında olmadan ruhumuzda asırlardır bir virüs beslemişiz. Hem ona karşı savaşıyoruz hem de yaşamak için onu koruyoruz.

Fiziksel dünyadan ne kadar kaçsak da sonradan yarattığımız o yalandan dijital dünyada da gerçeklerden uzananlar var. Bizlere durmadan anlatıyorlar. Meydanlarda, yollarda ve her yerde durmadan bizi bize neden anlatıyorlar?

#dijitaleşme #dijitalpazarlama #dijitalsiyaset #gelecek #yeninesil #inovasyon #siyasetdijitalde #dijitaldünya #internetdünyası #dijitalmeydanlar

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör