• cengiz yıldız

Dijital pazarlamada "güven"

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Dijital pazarlama alanına yeni çıkmaya çalışan bir marka olarak kendinizi trendlerden geri kalmış gibi hissedebilirsiniz lakin dijital çok hızlı geliştiği gibi hızlı bir değişime de sahip. Teknolojinin gelişimiyle e-ticaret alanında sürekli değişen modeller görüyoruz. Ödeme seçenekleri, ürün teşhirleri, ürün teslimi ve iade değişim gibi başlıca önemli konular sürekli gelişme içerisinde.

Sektörünüzde yıllarca var olan bir marka ve bu markanın eskiden bu yana gelen dijital varlığı, dünya ile aynı anda hareket etmesi size sorular sordurtabilir. Sektörümdeki bu alanı nasıl yakalarım diye. Kilit cevap tabii ki de "müşteri güveni"


İnsanların bir ihtiyacı doğar ve bu ihtiyacını karşılayabilmek için arayışa çıkarlar. Bu arayışta beklentilerini karşılayacak yerlere gitmek isterler. Bu yerler ya önceden tecrübe edilmiş olmalı ya da bir yerden bilgisi gelmiş olmalı. Bu kıstasta reklamın etkilerini fark etmelisiniz. Doğru şekilde anlatılmış ürünler ve doğru hedef kitlesine yönlendirilmiş olan reklamlar. Bu reklamların kanalı tabii ki de hedef kitlenize göre değişmektedir. E-ticaret yapan bir firma aralıksız internet arama motorları üzerinde reklam verirken belirli dönemlerde de tv reklamlarıyla geniş kitlelere kendilerini duyurmaktalar. Çok etkili olduğunu düşündüğümüz dijital çağ bizi kendine çekse de insanların büyük bir çoğunluğu halen daha televizyondan etkilenmeye devam ediyor. Hele de yeni bir markaysanız kendinizi duyurup sürekli akılda kalmanız için ciddi reklam yatırımlarınıza ihtiyaç var. Hedef kitleniz özellikle belirli yaşlar içindeyse reklam kanallarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Sürekli akılda kalıp bir ihtiyaç olduğunda ilk bakılan yer olduktan sonra insanların bir sonraki baktıkları "fiyat" uygunluğu konusu çok önemli. Fiyat sonrasında tabii ki de ürün kalitesi ve satış sonrası hizmetiniz çok önemli. Müşteri güvenini sağlamak en güçlü ve en büyük reklamdır. İnsanların deneyimlerini paylaşmasını teşvik etmek de en değerli reklamı sağlar. Günümüzde görüp dokunmadığı şeyi almak isteyen insanlar tabii ki de başkaların deneyimlerini gözlemlemek ister. Hiç gitmediğiniz bir yere tatile giderken yaptığınız araştırmaları düşünün. Oteller arasında fiyatlara göre sıralama yaparken daha önce oralarda kalmış insanların deneyimleri aslında belirleyici unsurdur. Sonuç olarak her ürüne ve hizmete bir para harcayacaksınız ama bu harcama sonrasında memnun kalmak isteyeceksiniz. O sebeple ihtiyacınıza göre bazen daha pahalı olanı tercih edeceksiniz.


İnternet her yerde ve her an olduğu için bilgi almak da bilgi yüklemek de çok basit. Bu, bilgi kirliliğine de hızlı bir şekilde sebep oluyor. Bilgilerin doğruluğunu sorgulamak işin en önemli kısmı. Teknolojinin hızlı gelişimine insanlar yetişemezken dünya üzerindeki devletler de bu konuda çok geriden gelmektedir. Bilişim suçlarına karşı yasalar yeni yeni gelmekte ve tam olarak sorun çözememekteler. Ayrıca suç niteliğini ayırt edici konumda bilgi sahibi de değiller şu anda. Hukuk sürekli gelişim gösteriyor lakin birçok olay yaşanması gerekiyor ki olgunlaşabilsin. Birçok dijital ortamında korumasız şekilde dolaşıyoruz aslında. Ticari çıkarları olanlar sadece bizleri koruyabiliyor o da kendi menfaatleri doğrultusunda.

E-ticaretin gelişebilmesi için de devletin hem tüketiciyi hem de firmaları ciddi anlamlarda korumaları gerekiyor.

#2018 #dijitaldünya #internetdünyası #dijitalsiyaset #hukuk #internethukuku #müşterigüveni #eticaret #dijitalticaret #güven

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör