• cengiz yıldız

Marka Körleşmesi

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020Bir marka düşünün ki, bir sektörde derinlemesine bir başarı yakalayıp insanların gönüllerinde çok farklı bir yer ediniyor. Bu marka logosuyla ismiyle sıcaklık oluşturuyor büyük bir kitlede. Normal olarak yoğun bir kitlenin peşinden gidilen şeylerin karşıtları ve eleştirmenleri de çok olur. Apple, uzun yıllardır kendi stratejisiyle mevcut pazarda güçlü hamleler yaptı ve insanların kalplerini kazandı. İlk iPhone'lar devrim niteliğindeydi. Özellikle Türkiye'deki akıllı telefon pazarında (smartphone) dokunmatik ekran ve kolay kullanım konusunda iPhone 3 ve iPhone 3gs ile büyük bir adım attılar. Bu yaygın kullanım bir süre sonra kendini karizmaya dönüştürdü. Fırsat bu fırsat diye kapitalizmin güçlü kollarıyla pahalılık statü belirtisi oldu. Herkes alamazsa herkeste olmazsa farklıyım marjinalim düşüncesi yaygınlaşır oldu. Lakin ülkemizde taksitli ödemeler yada gsm operatörlerin insanları telefonlandırmak adına yaptığı satış pazarlama çalışmaları etkili olduğu için insanlar 2 - 3 sene boyunca taksit ödedi ve iPhone'a sahip oldu. Türkiye'deki teknoloji ürünleri üzerindeki vergilerle de yüksek fiyatlara gelen iPhone 2018 yılı itibariyle 5 bin liranın aşağısında sıfır ve yeni nesil model yok. 10 bin liraya varan iPhone X ile akıllı telefon piyasası Türkiye'de farklı boyutlara ulaştı. Çin'deki büyük rakipler de tasarımsal ve donanımsal anlamda da hızlı bir takipteler.

Apple'ın yeni ürün lansman gününde bütün dünya canlı olarak kilitleniyor.

Tuhaf olan çok acayip farklı şeyler bekleyen insanlara aynı şeyler sunmaları. Donanımsal olarak ufak değişiklikler olsa da insanların beklentileri büyük. Çünkü Apple zamanında devrim yapmış bir markaydı. Takipçileri sürekli teknolojide devrimi onlardan bekliyor. Lakin artık marka körleşmesi yaşadıklarını düşünüyorum. Kazanılan global ünvan ve parayla birlikte şu anda sarhoş olmuş durumdalar. Araştırma yapan devrim yapacak fikirleri somut işleri olsa da son koz olarak saklamak istiyorlar. Ama Çin'de koşturan büyük firmalar geliyor. Siz yapmazsanız onlar yapacak. 90'larda başlayan cep telefonu furyasında Nokia'nın büyük bir marka olup sönmesi gibi. Kapitalizmi kontrol etmeye çalışan, kendi pazarını oluşturup yeniliklerini stokçu mantığı ile idare eden her firma bunu yaşayacak. Dünya sürekli büyüyen ve hızla değişime uğrayan bir yer. İnsanların ihtiyaçları ve arzuları kontrol edilmeye çalışsa da nesiller hızlı değişiyor. İnteraktifleşen insanoğlu artık bilgiyi nefes gibi kullanıyor. Aşırı etkileşim benzeşmeye sebep olsa da farklılaşma çabasını da arttırıyor. O yüzden girişim yapmak istediğiniz sektördeki devlere bakarak asla umutsuzluğa kapılmayın. İnsanlar her zaman alternatif arar, her zaman yenilik ister. Markalar da büyüdükçe kontrolü kaybederlerse farklı yerlere çekilme iç güdüsüyle körleşmeye başlarlar. Burada marka sahibinin asıl arzuları önemlidir.

Ferrari yada Lamborghini; sıradan seri üretilen ekonomik araçlara neden rakip olmak istemiyor? Neden az olup seçkin müşterilere hitap etmek istiyor? Firmaların pazarlama stratejileri ürünün kendisiyle birlikte aslında gözler önünde duruyor.

Ve her zaman yeni ürünler çıkaran bir başka alternatifler olacak. Onlarla birlikte farklı pazarlama stratejileri de gelişecek.

#inovasyon #marka #markagücü #appleiphone #yeniürün #pazarlama #pazarlamastratejisi #yenilik #markastratejisi #markaalgısı

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör