• cengiz yıldız

Reklam Ajanslarının Gariplikleri

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Türkiye’deki reklam ajanslarının en başlıca hataları aslında birçok sektördeki rekabet anlayışının farklı yorumlanmasından doğmaktadır. Geniş çerçevede baktığınızda “reklam”dan çok uzakta olan hedef kitlesine karşı çok karışık bir dil kullanmaları reklam ajanslarını ulaşılamaz kılıyor. Ulaşılamaz olanda da doğal bir karizma var oluyor.

Aslında birbirleriyle olan rekabeti kendi pazarlama stratejileri olarak göstermeleri en büyük hataları.


Bir deterjan markası rekabet ettiği markalara karşı üstünlük göstergesini reklamlarında tanıtımlarında kullanabilir. Ürünün etkili olduğunu iddia etmek için bu yollara başvurabilir ama pazarlama kurgulaması gibi hatta daha farklı bir boyutta olan reklam sektörü için aynı şeyler geçerli olduğunda müşterilerine gerçek bir reklam satmamış oluyor.

Pazarlama stratejilerinindeki rekabeti kullanırken, anlamayan hedef kitlesine anlamadıkları bir şeyin yarışını sunuyorlar ve bu etkileyiciliğini kaybediyor.

Bu gibi durumlarda kapitalizmin diğer bir ürünü olan ödül sistemleri ortaya çıkmaktadır. Her sektörün kendine ait ödül mekanizması var olmuştur. Basit düzeyde SSL sertifikası alan web siteleri gibi. Ekstra ücretler vererek web sitenizin güvenliği olduğunu sizin sitenize girenin tarayıcısına gösteriyorsunuz sadece. Şu an x ve y neslinin çoğu buna dikkat dahi etmiyordur. Bir reklam ajansının aldığı ödüllerde kısmen bu sistematiğin içerisindedir.

Yapılan reklam çalışmalarının sonuna kadar analizi yapılıp bunların belgelenmesinden çok, ortadaki sonucu diğer reklam ajanslarına caka satmak için kullanılması da garip bir pazarlama stratejisidir.

Bir diğer gariplik hizmet verdiklerinden uzakta duran bir yapıda olmaları. Yazılım üzerine kurulu bir ajansın web sitesine girenlerin, "hmm bunlar çok iyi web sitesi yapıyormuş" diyebilmeleri için temel düzeyde html, css ve java bilmeleri gerekiyor. Reklam ajanslarının ciddi manada "müşterileri gibi düşünmeleri" gerekiyor. Ciddi düzeyde anlaşılmazlar. Buna rağmen müşteri çekebilmelerinin sebebi; portföyleri, referansları ve gizemli olmanın çekiciliği. Bir kahve dükkanı, yerele hizmet verirken onu en iyi tanıtacak pazarlayacak olan reklam ajansını nasıl seçer?

Reklam ajansının ödüllerine mi bakar? Bursa'da sadece öğrencilere hitap edecek olan bu kafe/kahve dükkanı İstanbul'da bulunan bol ödüllü bir reklam ajansından mı yardım almalı? Bu kafenin hedef kitlesinin gerçekten ne istediğini bilmesi gerekli. Yaratıcı fikirler ve güzel tasarımlarla kendinizi ifade edebilirsiniz ama hedef kitlenizin isteklerini karşılayabildiğiniz kadar onların dikkatindesinizdir. Öncelikle hedef kitlenize göre bir reklam ajansı belirlenmeli.

Van’da ulusala hatta globala açılmak isteyen bir süt ürünleri üreticisinin en iyi danışacağı ajans, o platformlarda tecrübesi olan ajans olacaktır. Van’da billboardlara girmenin yada Van yerel gazetelerinde reklam ilanı çıkmanın amaçlarını gerçekten açıklıyorsa, reklam ajansının ciddi anlamda sorgulamamız gereken etik bir sorunu var demektir

Büyük şehirlerde her gün açılan reklam ajansları bir girişimci statüsünde görülse de aslında bu sektörün ciddi bir eleştirisidir kendi kendine. Fikir bulmak, tasarım yapmak, kurgu yapmak, reklam satın almalarıyla planlama yapmak şu an çok basit düzeye çıkmış durumda. Bizim gerçekten "neden" sorusuna gerçekçi ve tecrübeli cevaplar verebilecek reklamcılara ihtiyacımız var.

Hızlı gelişen teknolojinin denetlenmesinde ortaya çıkan sorunlar gibi yeni nesil iş alanlarında da bu olacaktır elbette.

İnsanları kandırarak para kazanan bir et üreticisi nasıl ki denetlenip aldatıcı unsurlar sonucunda insan sağlığına zarar verdiği anlaşıldığında cezalandırılıyorsa her sektör için devletin ciddi denetim mekanizmalarına ihtiyaç var.

Özellikle "enflasyonla topyekün mücadele" kapsamında taşınan felsefeler gerçekten millet için mi?

Hem üreticinin hem tüketicinin sonuna kadar korunduğu bir sistem olmalı.

#reklam #sosyalmedyadareklamlar #reklamcılık #reklamajansları #reklamsektörü #pazarlamastratejisi #gelenekselpazarlama #pazarlamastrateji #rekabet

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör