• cengiz yıldız

E-ticaret ve kargo şirketleri

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Ülkemizde hız kazanan e-ticaret, sanal mağazalar, online alışveriş siteleri kargo şirketlerindeki beklentileri de değiştirdiği bariz bir gerçek. Bu hızlı e-ticaret gelişimi ile kargo şirketlerinin tam kapsamlı bir şekilde ayak uydurduğu söylenemez. İnsanların internet üzerinden yaptığı şikayetlerden ve kendi deneyimlerimizden bu durumu görebiliyoruz.


İnsanlar alışveriş yaparken kargonun ulaşma zamanını da tasarlamaya çalışıyorlar. Çoğu insanın gün içerisinde çalışması, evlerinde hiç kimsenin olmayışından satın aldıkları ürünlerin ve kargolarının ellerine nasıl ulaşacakları konusunda kaygıları var. Ya çalıştıkları yerlere kargolanmasını sağlıyorlar yada evde oldukları vakitlere denk getirmeye çalışıyorlar. Ama kargo şirketlerindeki yoğunluk sebebiyle sizin tasarladığınız zamanlar pek gerçekleşemiyor. Kargo şirketlerinde ve kuryede oluşabilecek küçük hatalar da başka başka sorunlara sebep oluyor. Bu gibi sıkıntılar e-ticarete karşı bakışınızı değiştiriyor. Hatta birçok insan, yaşadığı ilk kötü e-ticaret deneyimiyle bir daha online alışveriş yapmaya tövbe ediyor.

Kargo şirketlerinin bu büyüyen pazarı dikkate aldığı an yeni bir kargo anlayışı getireceklerine inanıyorum. İstihdam ve yazılım yatırımlarıyla birlikte insanların "kargo süreci" kaygılarını ortadan kaldıracaklar. Buna çözüm olarak, insanların işten çıkıp eve geldikleri saatlerden sonra kargo süreçleri gerçekleştirilebilir. Kargo firmaları yeni çalışma saatleri oluşturup dağıtım planları yapmaya başlayabilir. 18.00 - 23.00 saatleri arası dağıtım hizmetlerine başlayabilirler. Bir farklı görüş ise belirli merkezlerde yeni nesil kargo / posta kutuları oluşturulup insanlara bilgisi verilip oradan kargolarını almaları sağlanabilir. Bu tarz çözümler internetten satışların artmasına sebep olacaktır. Bir yandan da hızlı alışveriş deneyimi isteyen insanlar internete girmeden direkt mağazalara gidip elde etmek istiyor. Fiziksel mağazaların da internet alışverişlerinde yardımcı rollerde olduklarını da görüyoruz ama uzun vadede mağazacılığın ciddi boyutlarda değişeceği de ortada. E-ticaret pazarı büyüdükçe ve talepler arttıkça yeni gelişmeleri birlikte göreceğiz.

#eticaret #sanalmağazalar #onlinealışveriş #kargo #eticaretkargo #kargoiadeleri #dijitalleşme #dijitalmedya #dijitalpazarlama #büyüyensektör

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör