• cengiz yıldız

%80 - %90 indirim yapan marka

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020Ürün yada hizmet satan markaların belirli özel günlerde indirim çılgınlıkları insanları alışverişe teşvik etmek için yapılan hareketlerdir. Alışverişte sıkı takipçi olan potansiyel müşteriler markaların fiyatlandırma politikalarını markalardan daha iyi bilir konuma gelmiştir. O sebeple bir markanın yaptığı hareketlere her zaman dikkat etmesi gerekir. Sanki hiç kimse görmüyor yada haberi olmuyor gibi zannedilse de insanlar ciddi anlamda takip ederler.

Black Friday, yılbaşı, mevsimsem kampanyalar, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi özel günler için oluşturulan kampanyalar indirimler gerçekçi olmalı. Zaten 100 liraya sattığınız bir ürünü 200 lira gibi gösterip %50 indirim yapmanız yeni müşteriler için çekici olabilir ama sizi sıkı takip edenler için antipati oluşturacağına emin olabilirsiniz. Yeni veya eski takipçileriniz de olsa %80 gibi %90 gibi indirimlere hiç kimsenin inanmayacağını da göz ardı etmeyin. Marka algınız açısından iki farklı yönde kötü etkileneceksiniz demektir.

İlk olarak böyle bir indirim olmayacağına çoğu insan inanmayacak, abartılı şekilde rakamlarla oynadığınızı düşünecekler. Diğer bir yandan da potansiyel müşterilerinizde şöyle bir algı daha oluşabilir; 100 liraya daha önceden sattığınız ürünü 20 liraya satabiliyorsanız nasıl yüksek karlar ile insanları kandırıyorsunuz gibi kötü imaj ve algıyla baş başa kalabilirsiniz.

Gerçekten de böyle bir indirim yapabiliyor olsanız da bunu dikkatli kullanmalısınız.

Özellikle e-ticaret siteleri için makul görülebilir oranlarda indirimlerinizi lanse ederken gerçekten bir satın alma gerçekleştiren müşteriye sepette ekstra bir indirim uygulayıp ona önceden söylemediğiniz bir indirimi uyguladığınızda daha iyi bir algı ortaya çıkacağından emin olabilirsiniz.

Müşteri kendisini özel hissedebilir ve birçok alışverişe teşviklenebilir. Marka ve bireysel müşteri arasındaki iletişim bu konuda çok önemlidir. İnsanlar genelde büyük markaları büyük bir robot olarak algılar lakin seviyeli şekilde alışverişini hoş bir deneyime dönüştürmeniz sonucunada markanızla duygusal bir bağ kuracaktır.

Ama siz sırf satış olsun diye samimiyeti aşırıya kaçırırsanız, ambiyane bir tabirle mahalle bakkalı konumuda gelirsiniz ve sisteminizi zorlayıcı durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İnsanlar kandırılıyorum algısını kesinlikle sevmezler, siz marka olarak kesinlikle kandırıyorum, kazıklıyorum, yüksek indirimlerle bunu yumuşatıyorum gibi görünmemelisiniz. Her zaman yardımcı ve memnun edici deneyimler ile sonlandırılmalı iletişim.

Aşırı yüksek oranlara sahip indirimler sadece geçici bir süreliğine x kuşağın dikkatini çekecektir ama markanız açısından özellikle genç kitleye sahip bir ülkede negatif yönde etkileneceğinizden emin olun.

#indirim #iskonto #onlinealışveriş #kampanya #markaalgısı #pazarlamastratejisi #dijitalpazarlama #eticaret #fiyatlandırmapolitikası #eticaretçözümleri #blackfriday #indirimoranları

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör