• cengiz yıldız

2019 yılında Youtube ve Youtuberları bekleyen tehlike!

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


2018 yılında çokca popülerleşen Youtuberlar ve bunun meslek haline gelişini tartışırken işin magazinsel kısmından çok dijital pazarlama kapsamında etkileriniz analiz ettik. İstatistiklere göre hem Youtube reklamları hem de Youtuberların içerik pazarlamasıyla dijitalde farklı bir boyuta geçildi.


Televizyonun eskimesini hissettiren internet bunu daha çok dijital yayınlarla da bize hissettirdi. Youtube üzerinde çıkan diziler, akabinde dijital özel dizi kanalları, Blu TV, Puhu TV ve Netflix gibi yayıncılar sayesinde yeni araçlar ortaya çıktı. Bu yeni araçlar haliyle insanların popüleritesini kazandıkça reklam verenlerin de dikkatinden kaçmadı. Bundan 10 - 15 yıl önceleri reklamlar konusunda internetteki mecralar esnekti. Reklamları engellemek kapatmak ve bannerların algımız dışında kalması söz konusuyken şimdilerde mecbur gözümüze gözümüze gösteriliyorlar. Belli bir saniye de olsa reklam veren istediği mesajı verip kaçıyor gibi. Gün geçtikçe de artan bu yayıncı alanları artan reklam alanlarına dönüşüyor. Şimdilerde herkes evindeki tv ekranlarını akıllılaştırmak istiyor. Bu sayede herkes bir nevi büyük ekranlarda bir işletim sistemi ve onun içinde uygulamalarla ihtiyaçlarının peşinde.

Yayıncıların, yapımcıların istedikleri tabii ki hizmetini verdikleri yada paylaştıkları ürünün değerini geri alabilmek. İzleyicilerin de derdi kendi ihtiyaçlarını yani keyiflerini tatmin edebilmektir. İnsanların görünen tercihlerinin ardında görünmeyen tercihleri de vardır. Teknolojik ürünleri inceleyen bir youtuber'ı takip eden izleyici hakkında ne diyebiliriz? Teknolojiyi seven insan mı? O youtuber'ın abonelerin çoğunluğu öyle olsa bile çeşitli sebeplerle takip eden birçok insan da vardır. Teknoloji gündemini takip eden, sadece içerik olarak kendinden bir şeyler bulması gibi birçok farklı nedenlerle izleyebilir insanlar. Birçok youtuber'ın da kabul ettiği bir gerçek var, sadece izlensin diye hiçbir katkısı olmayan boş bir içerik olarak nitelendiren binlerce video var. Google ve Youtube, kullanıcıları hakkında yıllardır derin bilgiler topluyor ve artık çok iyi tanıyor. İnsanların Youtube platformuna ilk girişlerinden itibaren, bütün hareketleriyle birlikte sevdiği şeyleri karşına çıkarmaya çalışan bir algoritması var. Bunun haricinde yaşadığı ülkede trend olan içerikleri de sürekli gözünün önüne getirmeye çalışıyor. Bu algoritmalar Google'da sıra gelen sürekli değişimler gibi değişecek elbette ve Türkiye'de ivme kazanmış bir youtuberlık durumundan dolayı daha zor hale gelecek. Türkiye'de en çok izlenen kanalların aslında yetişkin insanların önüne neredeyse hiç gelmemesi de bu durum hakkında biraz bizlere ipucu veriyor. Davranışlarınıza, yaşınıza, cinsiyetinize, yaşadığınız yerlere göre değişiklik göstermesiyle şekillenen gösterimler, farklı dijital izlerinizden de sizlere farklı sunumlar yapacak.


Ama unutmamak gerekiyor ki insan aklı karmaşık bir yapıya sahip. İnsanların elinde bir değişim döngüsü mevcut. Youtuberların içerik konusunda özgün olmamaları, insan isteklerine karşı ufak da olsa sapmaları ve reklama olan ilgileriyle birlikte Youtube kültürünü benimsemiş toplum karşısında büyük bir tehlikeyle karşılaşacaklar. İşleri eskisi gibi olamayacak. Para kazanmaya başladıkları bu serüvenle birlikte birçok vergiyle de karşılaşmaları farklı bir boyut tabii. Yayınladıkları içeriklerle alakalı hukuki denetimleri de kabul etmiş sayılacaklar. Dünyadaki Youtube kültürünü her yerde aynıymış gibi zannetmek hata olur. Y kuşağı için internetin inanılmaz özgürlük algısından dolayı birçok olacaklara karşı garip durumlar yaşayacağız ama insanların güvenliği ve devletlerin hukuk sistemlerine karşı şekil alacak her popüler olan yapı.

İletişim bilimi, dünyada konuşulmasını yeni yeni bir asırlığını tamamlarken, iletişim araçlarının etkileri ve ülkemizde gözlemlediğimiz birçok farklı durum ile alakalı üniversitelerde şu anda sohbetler kıvamında konuşulan bu konuların zamanla uzmanları olacak. Youtube üzerinde içerik oluşturmak, bir mesaj göndermek akabinde reklam amaçları ve alıcılar olan izleyicilerin anlık geri bildirimleri uzun süreler çok tartışılacak. Ülkemizde 30 senelik televizyonculuk geçmişinde nelerin değiştiğini gördükçe internet üzerinde ne kadar hızlı değişimlere uğrayacağımız ortada.

Abone kazanmak değil, algı ve gönül kazanmak sizi izlenir yapar.

#youtube #youtuber #videoiçerik #içeriküretimi #içerikyönetimi #pazarlamastratejisi #dijitalmedya #dijitaltv #dijitaleşme #akıllıtelevizyon #iletişimkanalları #iletişim

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör