• cengiz yıldız

2019 yılı logo tasarım trendleri

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020sade tasarım

Tasarım konusuyla alakalı birçok marka yaratıcı ve araştırmacının tespit ettiklerinden yola çıkarak, mevcut marka yada logoyu sadeleştirip basit düzeye indirgeme eğiliminin global düzeyde yaygınlaşacağı öngörülüyor. Yeniden tasarlanacak birçok büyük markanın logosunu göreceğiz. Geçeceğimiz yılda da Uber ve American Express markalarının yeniden yapılandırılmasıyla görüyoruz.

Mobil platformların yükselişi ve Türkiye'de de yapılan dijitalleşme atağı ile uyumlu tasarımlara daha çok ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Reklam ajanslarında birçok farklı platform için farklı farklı çalışılan her tasarım öğesi yada marka logoları artık daha kapsamlı düşünülerek tasarlanıyor. 1980 yıllarında ve 1990 yıllarında nasıl ki bir marka logosunu ilk olarak fabrikasının yada mağazasının önünde bir tabela olarak düşünerek yaratım sürecine katkı sağlıyorsa artık 2020'li yıllara yaklaşırken markalar dijital olarak logolarını ilk olarak hayal etmeye başlıyorlar. Dijital bir yandan artarken, mobil kullanıllar yükselirken markaların halen daha fiziksel yapıları olması ve tabelaları olmasıyla birçok farklı yere uyumlu logo ihtiyacı ortaya çıkıyor. Uyumlu logo tasarımları bu yüzden çok önemli bir noktaya geldi.

2019 yılı için birçok alandaki trendleri merak ediyoruz. Giyim, müzik, ev dekorasyonu ve kozmetik gibi daha çokça alandaki trendler ile alakalı öngörüler sunuluyor.

Tasarlanan işlerde artık dış faktöründeki süslemeler ve dikkat çekmek için yapılan apartılardan uzaklaşılacağı görülüyor. Sadeleştirme felsefesiyle daha kaliteli ve yumuşak geçişli tasarımlar ortaya çıkarılacak. Estetik kaygısı her zaman ön planda ve markanın kendisini anlatan basit bir anlatım barındırmalı. Daha güncel ve çağdaş hissiyatı için kalıplaşmış popülerliğe sahip markalar da yenilenmeye gidecekler. Bu yenilenmeler çoğunlukla trendler ışığında sadeleştirmeler ile oluşacak.

Markaya süreklilik katmak ve geliştirmek için çaba sarf eden kreatif direktörler, moda algısında her ne kadar belli aralıklarla nostaljiye kaçılsa da bir marka duruşunda modernleşme ve buna bağlı olarak sadeleştimelerin gelişeceğini belirtiyorlar.

Hem kendini anlatan, hem sade duruş sergileyen hem de birçok platforma uyum gösteren logoların başlıca 2019 için logo tasarım trendlerinde olacağı öngörülüyor. Logo tasarımlarına bağlı olarak tasarımın farklı kollarında da bu trendlere uyumluluk kaçınılmaz olacak.

#logotasarım #logo #2019trendleri #2019logotasarımtrendleri #tasarım #grafiktasarım #yaratıcılık #yaratıcıkadınlar #kreatif #sadelik #uyumluluk #orijinallik #mobil #dijitaltrendler #marka

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör