• cengiz yıldız

Markaların "Sevgililer Günü" Pazarlaması

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Yılın her önemli zamanlarını değerlendirmeye çalışan markalar çeşitli reklam filmleriyle branding çalışmalarına yada çeşitli kampanyalarıyla müşteri çekme çalışmaları için yoğun bir çalışma içerisindeler. İnsanların duygularına hitap eden konularda; kadınlar günü, anneler günü, babalar günü gibi konularda branding ağırlıklı davranışlar markaların refleksi olmuş haldedir.


Tüketim kültürü her zaman kendine bir konu bulacak ve bunu işleyip değiştirmeye çalışacaktır. Yaşanılar toplum üzerindeki değerler önemli kıstaslar olduğu için markaların global bakış açılarında yerellik konusu önemlidir. Örnek olarak sevgililer günü için toplumumuzda belirli bir kesim katılım gösterse de belirli bir kesim için de itici bir durum olarak konumlanmıştır. Dünyada "Valentine's Day" ismiyle anılan gün, bir hıristiyan papazın isminden gelmesi sebebiyle hıristiyan olmayan toplumlarda farklı algılanmaktadır. Toplumun bağlı olduğu kültür yaşamına büyük bir yön vermekte olduğu için alışveriş alışkanlıklarını da belirlemede önemlidir. Tabii ki toplumlar her yeni nesilde değişim göstermektedir lakin bu değişimler uzun yıllar sürer. Markalar böyle durumlar için her zaman yumuşak geçişli bir durum arar. O yüzdendir ki bizim toplumumuzda hiçbir marka "Valentine's Day" şeklinde lanse etmez. Sevgililer günü olarak sunduğu kampanyalarına farklı anlamlar yükleyerek kendi ürün ve hizmetlerine yorarlar.

Bir takı aksesuar markası için atlanmayacak olan sevgililer günü, bir gıda sektöründeki marka için üst seviye önem arzetmeyebilir. Lakin tüketim kültürü için hizmet eden bu günler için her zaman yaratıcı fikirler ortaya çıkarılmıştır.

Sevgililer günü nereden geliyor?

Milattan sonra ilk yüzyıllardan beri her yıl şubat ayının 14’ünde kutlanan Sevgililer Günü’nün başlangıcı ile ilgili çeşitli efsane ve hikayeler mevcuttur.

14 Şubat günü Eski Roma'da halk için önemli bir gündü. O dönemin inanlarına göre tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

Bazı farklı kaynaklara göre Hıristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine, bu günün hatılanmasına sebep olmuştur. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış.

Başka yönü ise Aziz Valentine’nin İmparator Claudius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgili. Claudius Valentine’i emirlerine uymadığı ve kendisine başkaldırdığı için tutuklatıp hayatına son verdi. Bu olaydan 226 yıl sonra 496’da Papa Gelasius Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14’ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline dönüştü. Bununla birlikte Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandı. Sevgililer Günü, 1800 yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Bu süreçler sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti.

21. yüzyılda da teknoloji ve dijital devrimlerle her konuda olduğu gibi sevgililer günü de dijital değişimlerin içinde farklı bir şekilde evrimleşiyor.

#2019 #dijitaltrendler #dijitalmedya #dijitalpazarlama #sevgililergünü #markastratejisi

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör