• cengiz yıldız

Pazarlamada yerelleşme hareketleri

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Üretici rolünü sırtlanmaya çalışan genç girişimciler en büyük rakiplerini yurtdışından ülkemize gelen büyük markalar olarak görmektedir. Özgün bir işi ortaya koymak ile çoğunluğun yaptığı işin içerisinde yeni bir girişim yapmak aynı cesareti ister. Büyük markaların globaldeki başarılarıyla ülkelere yayılma hamleleri markanın gücünü arttırsa da yereldeki hizmet ve işleyişleri kapsamında güç konusu tartışılabilir. Fastfood zincirlerinin merkezlerinde yenilen yemekleri ve içecekleri arasındaki farkı gözlemleyenlerden bunu rahatlıkla duyabilirsiniz. Marka algısı öyle bir şeydir ki, logodan renklerden ve görsellerden bir bütün olsa da asıl ürün farklılığını hissetmemizi değiştirir. Yerelleşmedeki bu sorunları bilen büyük markalar da algıya ve reklamlara oldukça önem verirler.


Türkiye'de yaklaşan ramazan ayına özel reklamlarda global markaların yerelleşme hareketlerini en net bir şekilde görebilirsiniz. Ramazan ayı, dini bir ay olmasıyla ve hatta kültürümüze derin bir yer edinmesiyle bize özgün öğeleri oldukça çoktur. Farklı ülkelerde aynı dinden olmayanların eskiden bilemediği anlayamadığı bir toplumsal hareket ve ticaret barındırıyordu. Lakin global köye dönüşmüş dünyamızda birçok tüketim ve pazarlama unsuru birbirine geçmiş şekilde olduğu için bize ait olmayanı pazarlayabilmek için bize ait olan öğeleri kullanmasını iyi öğrenmiş durumdalar.


Toplumumuza ait olmayan kültürel sembolleri kültürümüze entegre etmek için süreklilik ve samimiyet yöntemleriyle popüler hale gelmesi için çalışmalar yapılır. Bundan 35 sene önce hiç kimse Ramazan ayında iftarda kola ya da gazoz içmek ihtiyacı duyuyor muydu acaba? Şimdi ekranlarda gördüğümüz reklamlarda sanki bizim kültürümüze ait bir parça gibi iftarlarda olmazsa olmaz bir içecekmiş gibi algılıyoruz. Markaların popülerliği yaratması ve insanları bunlara dahil etmesiyle tüketim alışkanlıklarını da kontrol altına almış oluyor. Gıda sektörüyle alakalı bu toplumsal ve kültürel farklılıkların nedeni tamamen globaldeki yükselen markaların yerelleşme çalışmalarının sonucudur. Bilişim sektöründeyse sosyal medyalarla fazlasıyla kabullenici olmuş durumdayız. Sosyal medyalar üzerinde arkadaşlarımızla etkileşime girdiğimizi zannederken aslında bir dünya ile etkileşime giriyoruz ve yeni olanın peşinden gidiyoruz. İlgi çekici olmasının yanı sıra birçok insanı peşinden götüren yeniliklere karşı ekstra bir merak içerisindeyiz. Algılarımıza ve kültürümüze işleyen bu tüketim arzusu pazarlama yöntemlerinin sonuçlarıdır. Giyim, gıda ve teknoloji alışverişlerini yerelleşmiş markaların ürünlerinden aldığımızı fark edip düşündükçe daha iyi anlayacağız.


Peki yerelden büyüyen marka nasıl globalleşir?

Tabii ki de işleyişin içinden yine bir yerelleşme ruhu barındırmalıdır. Yerel kapsamda başlayan bir girişim, büyüme sürecindeki açtığı köprülerle yurtdışı eğilimi gelecekte markaya fayda olacaktır. Büyümenin belirli sınırlarında gerçekleşmesi ve dokunduğu ilk yurtdışı ülkesindeki yerelleşme çalışmalarıyla başka yerlerden de duyulacağını bilmelidir. Bu süreç sırasında marka algı reklamları kesintisiz bir şekilde dünya kapsamında devam etmelidir. Yerelden globale, globalden yerele dönüşüm her zaman bir markanın gündeminde olmalıdır. Gündemine almayan marka büyümenin sınırlarını belirlemezse ya çözülmeye yada şekil değiştirmeye eğilecektir. Dijital pazarlamayla geniş kitlelere uzanabilen bir pazarlama ağına sahip olmak verimli bir çalışmayla etkili dokunmalara sebep olacaktır.

Her genç girişimci marka çalışmalarına önem vermelidir. Markasının büyüme planını yapmalı ve geleceğinin stratejisini çizmelidir. Ticari bir yürüyüşte her türlü risk ve fayda önceden hesaplanmalıdır. Yatırımlar olacağı gibi geri kazanımlar, istatistik bilgileri küçümsenmeyecek şekilde tutulmalıdır. İşletmenin büyüme yolculuğunda geriye dönüp baktığınızda kontrolsüzlüğün neler doğuracağını çok iyi bir şekilde anlayacaksınız. O sebeple önemsiz zannettiğiniz reklam, marka algısı gibi yatırım konuları geleceğinizi belirlemede önemli noktalar olacak.

#pazarlamastratejisi #markagücü #markaalgısı #gençgirişimciler #girişimcilik #markastratejisi #marka #reklam #yerelleşme #markayıbüyütmek

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör