• cengiz yıldız

Sektörlerde dijitalleşme çabaları

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Her şey dijitalleşiyor! diye bağırıyor herkes. Nedir bu dijitalleşme?

Kimdir dijital?


Öncelikle dijital çağ dediğimiz zaman diliminin başını sonunu tutturacak durumda tam olarak değiliz çünkü dünyanın bir tarafı dijitallikte uçarken bir tarafı daha internetin özelliklerini keşfetmekle uğraşıyor. Sanayinin ve endüstrinin birçok versiyonlarını çıkarıyoruz ama toplumsal olarak bu versiyonlara hazır mıyız?

Nasıl ki akıllı telefonlarımız bile bir yere kadar yeni güncellemeleri kaldırıyor bir yerden sonra gücü yetmiyor yeniliklere. İnsanların da belirli bir kapasitesi var.

Şu an bilişim şirketlerinin kurucuları ceo'ları 80-90 yaşında olsalar bile yeni teknolojiyi idrak edip yaşayanlar 20-35 yaşlarındaki insanlar.

Yenilikleri asıl geliştirecek ve teknolojide çağ atlatacak olanlar Z kuşağının işin ciddiyetine varmasıyla olacak. Doğdukları andan beri teknolojinin içinde büyüyen nesillerin teknolojiyle kurdukları hayaller geliştirecek dünyayı.

Dijitalleşmek ve teknoloji tabii ki maddi getirisi olduğu sürece gelişim gösterecek. Maddi çıkarı olmayan hiçbir kurum hiçbir yenilikçi gelecek düşüncelerine yatırım yapmayacak.

Türkiye'deki dijitalleşme serüveninde sektörlerin teknoloji ihtiyaçlarına göre aslında var olan meslekler meşrulaşmaya başlıyor. 90'lı yıllarda sistem geliştiren yazılımcılara uzak bakılan bir dünyadan 30 sene sonra olmazsa olmaz bir yapıya gelindi. Aynı şekilde 2010 yıllarında başlayan sosyal medya serüvenleriyle toplumsal olarak geliştirdiğimiz bir iletişim yapısı şu zamanda sosyal medya uzmanlarını dijital pazarlama uzmanlarını var etti. Bu mesleklerin olacağını 20 sene öncesinden bilemediğimiz gibi şu zaman diliminden sonraki 10 yıl sonra hangi mesleklerin olacağını da bilemeyeceğiz. Hele ki Türkiye gibi bir ülkede bir alan uzmanlaşması olmayan ülkelerde mesleklerin şuursuz biçimsizleşmesi teknolojik gelişmelerimizi her zaman yavaşlatacaktır. Günümüzde bir grafik tasarımcıdan dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, videografi ve bilimum markanın dijitalleşmesi için çabalar bekleniyor. Asıl alanlarda uzmanlaşma olmadığı için dengesiz bir şekilde büyüyen dijitalleşme gerçek manasından uzak şekilde büyüyor.

Üretim sektöründeki dijitalleşme, her şeyin bir sistem üzerinde ilerlemesiyle endüstriyi geliştirmek olduğu söylense de Türkiye'de farklı bir sektör olarak işliyor. %100 tam randımanlı çalışabilen bir sistem olması için üretim yapan şirketin kendini geliştirmemesi yeni üretim proseslerine geçmemesi gerekiyor. Süreklili olan ve geliştirilebilen yapıları olan sistemlerin önceden gerçek tasarılarla oturtulması ve uygulanması gerekirken ülkemizde "kervan yolda düzülür" felsefesiyle süreçleri uzatıp geride kalınmasına sebep olunuyor.

Üretimde yada pazarlamada dijitalleşme farklı anlamlar ifade etse de temelde geliştirilmek istenen iş ve niyetlerin doğru belirlenmemesi sonuçlarını ülke olarak yaşıyoruz.

Vasıflı insanların, vasıflanmayı gerçekten arzulayan insanların geliştireceği yapılarla ancak sağlıklı dijitalleşmenin ileriye dönük faydalarını göreceğiz. 10 yıl sonra belirlenemeyen gelişmelere de şimdiden ayak uydurabilen yapıların olması gerekmekte.

Maalesef günümüzde birçok firmanın yönetimi kısa vadeli getirilerin peşinde ve kurumsallaşma vizyonundan uzakta kaldığı için uzun süreli markalar olamamaktadır.

Aslına kendi kültürümüzde var olan "esnaflık" felsefesini ahilikten gelen öğretileri teknolojiyle harmanlayıp güçlü girişimler yaptığımızda hem üretim hem satış konusunda büyük mesafeler katedeceğiz.

Sağlıklı dijitalleşmek dileğiyle...

#dijitalleşme #dijital

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör