• cengiz yıldız

Markaların anneler günü atakları

Güncelleme tarihi: 19 Ağu 2020


Her marka özel günleri iple çekiyor ve her özel güne eşsiz kampanyalar sunmak istiyor. Bu özel gün stratejileriyle ilgili dijital pazarlama kapsamında çılgın atakları hep birlikte gözlemliyoruz.


Google Trends verilerine dayanarak anneler günüyle ilgili Google üzerinde aramalar Nisan ayı ile yoğunluk kazanıyor. 2018 ve 2019 yılı anneler günü ile ilgili aramalara bakıldığında daha çok kozmetik markaları ve marketler ön plana çıkıyor. Eskisi gibi beyaz eşyaları göremiyoruz. TV reklamları veya sosyal medyadaki anneye alınacak hediye algısında yapılan iletişim çalışmalarıyla insanların hediye algısı da değişmiş durumdadır. Anneye mi hediye alıyorsun yoksa mutfağa mı hediye alıyorsun gibi tepkilerle alışveriş alışkanlıkları dizayn edilmektedir. Toplumsal yönlendirmelerin etkisini de bu şekilde fark ediyoruz.

Ucuz market statüsünde bulunan markalarında yaptığı kampanyalar sürekli takip altında tutulmaktadır. Türkiye'nin her yerine ulaşan kalabalık bir şube anlayışına sahip BİM, A101 gibi markaların anneler günü kampanyaları toplumun büyük bir çoğunluğu için ilgi çekici durumdadır. Kendi güçlerini kullanarak fiyat farklarıyla sundukları ürünleri herkes merak ediyor.


Annelerin teknolojik atağını da azımsanmayacak kadar olduğu için teknoloji ürünlerinin anneler günü kampanyaları da yoğun bir şekilde Google arama motorunda aranıyor. Teknosa ve diğer teknoloji elektronik ürün satan markaların anneler günü için yoğun çalışmalar yaptığını gösteriyor bizlere.

İnsanların arama motorları üzerindeki bu davranışları 2020 yılının anneler günü kampanyalarını şimdiden şekillendiriyor. Büyük ihtimalle teknoloji markaları ön plana çıkmaya devam edecek. Y kuşağının da artık anne olduğunu unutmamalıyız. Teknolojiyi iyi bilen annelerin çocukları 18 yaşına yaklaşmış durumda olduğu için alışveriş algıları ve karar verme yetileri gözden kaçırılmamalı. Bu önemli dinamikler göz önünde bulundurularak reklam çalışmalarına ağırlık verilmeli. Ayrıca toplumsal olayları da takip etmeli ve stratejileri onlara göre belirlemeli. Bir takım ön görülen toplumsal olayları şimdiden hesaplam işimizi kolaylaştıracaktır. Örnek olarak, 2020 yılında anneler günü ramazan ayı içerisinde olacağı için markaların ramazan ayı için yapacakları kampanyalarında içine enjekte edebilirler. Bu bağlamda farklı sektörlerde yani gıda sektörleri de (restoran / cafe gibi) anneler günü kampanyasıyla alakalı stratejiler oluşturabilir.

#annelergünü #dijitalpazarlama #pazarlamastratejisi #markastratejisi #marka #alışveriş #google #aramamotoru

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör