• cengiz yıldız

Sosyalin serseri çocuğu instagram

Güncelleme tarihi: 30 Tem 2019


Geçtiğimiz günlerde birçok çökmeyle karşı karşıya kalan instagram, kullanıcıları tarafından özellikle twitter'da sürekli topa tutulmaya başlandı. Facebook grubu karşı olarak başlatılan protest kampanyalardan instagram da tabii ki payını aldı. Sosyal medya insanların hayatına o kadar işlemiş bir durumdaki, eksikliği olduğunda hemen kıyameti koparıyoruz. Sanki evde suların kesilmesi, elektriğin gitmesi gibi bir hal aldı. Bu durum toplumda farklı psikolojik sorunların tetiklenmesine sebep olacak gibi görünüyor.


Parmaklarımızın ucundaki dijital görüntülere o kadar aldandık ki artık gerçekliğimiz o olmaya başladı.

İnsanlar sosyal medya üzerinden, kutlama yapıyor, iş buluyor, arkadaş buluyor, sevgili yapıyor, hatta evleneceği insanı buluyor, ev araba satıyor alıyor, bilgi ediniyor, ticaret yapıyor ve sayamadığım daha birçok iletişim üzerinde kurulu faaliyeti gerçekleştiriyor. Bu sebeple duygularımıza da müdahale eder duruma geldi. Takip etmek yada etmemek, beğenmek beğenmemek, yapılan yorumlar ve emojiler insanlara karşı hep bir mesaj taşıyor. Yeni aldığımızı sosyal medyadan paylaşıp insanlardan onay almak istiyoruz. Gittiğimiz tatili paylaşıp insanlara psikolojimizle alakalı mesaj vermek istiyoruz. Tuhaf bir toplumsal iletişim yöntemi kurduk kendimizce. Yada kendimizce demek doğru olmayabilir, birileri tarafından toplumsal iletişimimiz ve algımız yönlendirilmeye çalışılıyor desek daha isabetli olur. Bu konularla alakalı birçok kara mizah dönüyor ortalıkta. Hatta geçenlerde Black Mirror dizisinin yeni bölümünde de sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisi eleştirildi.

Peki biz ne yapıyoruz insanlar olarak? Farkına varmak sanırım bir süreç. Hemen duyduğumuz yada gördüğümüz şey konusunda düşüncelerimizle yargıya varamıyoruz. Başkalarının da görüşlerini tepkilerini bekliyoruz. Bu bile bize sonradan sosyal medya tarafından kazandırılmış bir duygu düşünce durumu.

Şimdilerdeyse beğenilerin kaldırılacağı konuşuluyor. Yada beğeni sayılarının gösterilmesinin kaldırılması. Bunu insanlık için, insan sağlığı için yapacaklarını söylüyorlar lakin bu tarz senaryoları biliyoruz insanlık tarihinden. Teknolojide her şey birgün elbet değişecek. Birden başlamak yada bitmek gibi bir şey yok. Beğenilerin önemsendiği şu çağda insanlar bir süre sonra bundan sıkılıp farklı şeylere yönelecekler. Farklı etkileşim şekilleri ortaya çıkacağının bir işareti aslında. Takipçi sayılarının önemi daha da artar hale gelebilir. Son 5 senedir sosyal medya üzerinde videonun her yeri kaplayacağını söylüyorlar sürekli ama fotoğraflar / görseller sürekliliğini devam ettiriyor. Onların yanında video bazlı sosyal medya uygulamaları sıfırdan ortaya çıkıyor. Tiktok gibi Z kuşağının hızlı adapte olduğu uygulamalar popülerleşmeye başlıyor. Lakin Z kuşağında popüler olanlar pazardaki yerlerinin sağlamlığı konusunda ciddi kaygılar taşıyorlar. Satın alma gücü elinde olan kitlelere ulaşmaları düşük seviyelerde olduğu için uzun süreler istikrarlarını devam ettirmeleri gerekiyor. Bu süre zarfında yeni çıkan sosyal medya platformlarıyla da mücadele etmeleri gerekiyor. Popüler olan uygulamaların da çabaları onlar. Kimisi mevcudiyetini korumaya çalışıyor kimisi ise daha büyük kitlelere ulaşmaya çalışıyor. Youtube gibi platformlara kadar çoğunlukla beğeni (like) büyük bir istatistik aracı olarak aktif bir şekilde kullanılıyorken bir anda ortadan kalkması söz konusu olamaz. Like ve unlike akabinde yorum atma gibi interaktif bir bağlantının haricinde aslında denen farklı şeyler de var. Instagram (stories) hikayeler kısmında aslında bu interaktivideler deneniyor. Anket, soru sorma, cevabı paylaşma, şıklı soru sorma ve yüzdelik kapsamda mood smile belirleme gibi farklı etkileşimler test ediliyor. Bunlar evrimleşerek karşımıza çıkması uzak bir gelecekte olamayacak.

#sosyalmedya #sosyalmedyadadeğişim #beğeni #instagram #yenilik #dijitalmedya #iletişim

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör