• cengiz yıldız

2021'de neler yapıyoruz?

Hayatımızın her alanını etkileyen 2020 yılından sonra birçok konuda farklılaşmak zorunda kaldık. Hayal ettiğimiz teknolojik gelişmelere de hızlı ve zoraki geçtik. İş yapışımızı ve iş geliştirmelerimizi etkileyen bu yılın negatiflerinden çok pozitiflerine odaklanıyoruz.


Geçtiğimiz yıl ve yıllarda "artık dijital dünyadayız" diyerek birçok hayalimizi haykırıyorduk. Şimdiyle içinde bulduk kendimizi. Satışlarımızı, üretimimizi ve iş yapış şeklimizin köküne yerleşen dijital dünya artık sağlam bir gerçeklik oldu.

Stratejilerimi ve geliştirmelerimizi dijitalin haricinde geliştiremiyoruz.

Sosyal medyaların ilk çıktığı zamanda gençlerin eğlence aracı, chat odası veya vakit kaybı olarak gören herkesin gerçekliği olmuş durumda. Mesleklerin ve satış stratejilerin artık dijital dünyadan ayrı tutamıyoruz.

En kaba tabirle en basit ürünü satan, dijitale en uzak kitleler de artık bu internet okyanusun içerisinde.


Bu çağı artık alışma çağından çok değişim ve gerçekleşme çağı olarak kabul edip bütün dijital datalarla solumaya devam edeceğiz hayatı.

Pazarlama metotlarının tartışılarak değiştirdiğimiz dönemleri geçip sektörel bazda dijitale nasıl entegre ederizi tartışıyoruz.

Bir ürün satmak sizi dijitale bağımlı yaptığı gibi gelenekselden gelen tecrübelerin gözlerine de bakar.


2021'den sonra marka oluştururken artık stratejilerimize farklı başlayacağımızı öğrendik.

Bir ürün yada hizmeti satmaya kurulu hayalle başlayan marka serüveni için dijital dünyaya temel atmamız gerektiğini öğrendik.


Hedef kitlemiz her zaman bir adım arkamızdan gelmeli, siz onların bir adım arkasında olursanız hiçbir zaman yakalayamazsınız.

Rakipleriniz bu farkı sizinle ölçümler ve doğru adımları sizden önce atar. Bazen de doğru adımlar herkesten önce atılmamalı. Zamanında önce atılan adımlar da markaya zarar vermektedir. Örnek olarak; bütün pazarlama stratejilerinizi gelenekselden kopartıp tamamen dijitale geçip ve otonomlarla yönetmeniz işinizi hızlandırıp kolaylaştırmış gibi görünebilir ama hedef kitleniz, potansiyel müşteriniz bu adımlara çok uzaksa ve sizin yapınızı karmaşık olarak görüyorsa sizden uzak duracaktır. Süreci daha kolay ve anlaşılır olan rakibinize yakınlaşacaktır.


Herkes e-ticarete giriş yapıyor diye girmek de gerçek ticaretinize ve markanıza zarar veren adımlardan biri olabilir. Büyük markaları kendinize rakip görebilirsiniz lakin onların kaybedecekleri ile sizin kaybedeceğiniz şeyler farklı olacaktır. Aynı şekilde sizden küçük bir markanın etkili bir stratejisini uygulamak da sizlere negatif bir durum oluşturabilir.


Herkese ulaşmak ile küçük bir kitleye ulaşmak arasındaki farkı markanızın şemsiyesinde analiz etmeniz gerekmektedir.

Dijitalleşme serüvenine de adım adım geçeceğinizin en büyük işaretidir; hedef kitlenizi ve rakipleriniz tanımak.


2021 yılı bizler için daha hızlı geçecek, çünkü 2020 yılını da bu yıl içerisinde yaşayıp sindireceğiz. Daha yoğun ve çok çalışmalı bir yıl olacak. Herkesin gözleri yeniliklere dönük olacak.

Hızlı toplantı yapabileceğimizi hem biliyor hem de tatmin oluyoruz artık. Zoom, teams veya google meet gibi platformlarla şehirlerarası yada uluslararası toplantılarımızla işleri daha da hızlandırdığımızı deneyimledik. Fiziksel her şeyi eksiltmeye başladık. Fuarlarımızı dahi dijitalleştirerek insanlara ulaşmaya çalışıyoruz.

Farklı bir sosyal medya platformlarıyla gelecekteki hedef kitlenize göz kırpmanız gerektiğini tiktok sayesinde öğrendik. Facebook da ilk çıktığında sevilmedi ama şu anda markaların vazgeçilmezi halinde.

Şimdiyse CRM temelli olarak canlı destek yada whatsapp gibi platformların değişimlerine şahit oluyoruz. Tek taraflı toplumsal iletişim için markalar hevesle girişimler yapıyor. Aslında yıllar önce hayal edilen yapay zeka CRM için basitleştirilmiş bir yol içerisindeyiz.

Telegram'da var olan grup ve kanal gibi dijital merkezlerle CRM'lerimizi hızlı yönetiyoruz. Sosyal medya çarşı pazar gibi olduğu için müşterinizi bir odaya bir masaya özel olarak çay içmeye davet etmiş hissiyatını dijitalde yaşatmak istiyoruz. Müşteri de her zaman olduğu gibi dijital dünyada da samimiyetin peşinde. Yapay zekaya sahip müşteri ilişkileri uzmanları yakında onları da yapacak ama şu anda adım adım ilerliyoruz.


En önemlisi kendinizi tanıyarak 2021 yılı için stratejilerinizi belirlemek daha kolay olacak. Kendimizi tanımak için dijitalde bıraktığımız izleri takip etmeliyiz. Hayallerimizi gerçekçi olarak önümüze sermeliyiz. Kendinizi küçük bir markayım diye görmeyin, dijital dünyada bulunur olmanın kolay olmasa da gerekli adımlarla doğru olduğunu çalışarak göreceksiniz.

Markanızınız hafızasını oluşturarak stratejilerini yani adımlarını daha emin olarak atacaksınız.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör