• cengiz yıldız

Dijitalle değişen iş yapısı ve liderlik

Bilgisayar ve internet sayesinde dünyanın son zamanlarındaki değişim hızının arttığını hissediyoruz. Pandemi sürecinde değişen yaşam standartlarını ve iş hayatını dijital ile hızlı şekilde adapte ettik, peki ya sonra?


Pandemi ile birlikte hayatı eve sığdırma serüveninde birçok değişime hızlıca adapte olduk. Zorunlu ihtiyaçlarımızı dijital dünyanın nimetleriyle karşıladık. Evden dışarı çıkmayı minimuma getirdik. Hayatımızın büyük ve önemli bir bölümü olan iş hayatımızı da bu minvalde değiştirdik. Uzun süredir birçok sektör dijitalleşme içerisindeydi, ofislerde şirketlerde teknoloji ile birlikte çalışma yapısını değiştiriyordu. Bu değişimle birçok kurumsal yapı da değişti, insan kaynakları yapısında etkili değişiklikler zaruri hale geldi. Yeni nesil iş anlayışını yakalayan liderler bu dijitalleşmeye uyum sağlasa da kariyer birikimlerini pek bırakmak istemediler. Bu çatışma, iş yapışı etkilediği gibi şirketlerin verimliliğini de etkilemiş durumdadır. Avrupa’daki şirketler gözlemlendiğinde çalışan verimliği ile Türkiye verimliği arasındaki farkları gözlemleyebiliriz. Farklı bir ülke ile kıyaslarken ilk başta emek kazanç oranını kıyaslamak yanlış bir yol olabilir. Önemli olan ülke içerisindeki üretim ve sürdürülebilirlik bir iş yapısının güçlü olmasıdır. Bu hızlı değişimde güçlü iş yapısı için esnek ve gelişime açık rollere ihtiyaçlarımız daha belirgin ortaya çıktı.

Banka sektörünü düşünürseniz, yaklaşık 20 yıl öncesinde bankada çalışanlar ve rolleri bankacılık altında olması gerekirken, günümüzde yazılım uzmanı, veri güvenliği uzmanı, blockchain ve grafik tasarımcı gibi rollerin banka sektöründe de olması zorunlu hale geldi. Peki yarın hangi roller hangi meslek oluşacak? Kripto paraların, bitcoinlerin ve blockchain teknolojisiyle birlikte yükselen, değişen yeni dijital yapılar da hızlıca bizleri etkileyecek.

Fuarların sanallaşması, toplantıların dijital olarak yapılması, webinarlar ve eğitimlerin canlı yayınlanması ilk başlarda teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz gibi görünüyordu, şimdiyse artık iş yapış şekillerimiz içerisindeki olmazsa olmazlarımız haline geldi.

Bu değişim sadece iş yapış yöntemlerimizi ve araçlarımızı değiştirmedi. Dijital dönüşüm ile meslekler, şirket yapısı ve yönetim şekilleri ciddi anlamda değişti. Yeni nesil liderler de tam bu aşamada önemli bir yerde durmaları gerekiyor. Eskinin deneyimi ile birlikte harmanlanan dijital iş yapısı geleceğe dair daha emin yürümemizi sağlayacak.


Devamı için

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör