• cengiz yıldız

E-ticarette pazaryeri modelinin gücü

E-ticarette yüksek hızla ilerleyen bir gerçek haline dönüşmüşken bir takım hayalleri de yıkarak gelişiyor. Herkes evinden küçük çaplı işler yaparak ticarete atılmak istedi, sosyal medyanın gücünü kullandı lakin hesaba katamadığı şeyler ortaya çıktı. Müşteri deneyimi!


Ne kadar çok köklü firma olsanız da pazarlama farklı bir iştir ve farklı bir gücü temsil eder. Küçük ölçekli ve orta ölçekli firmaların kulağına 2017 yılında yavaştan su kaçırmaya başlanan bir model çıktı, o da pazaryeri modeli. (Marketplace) Tabii ki yurt dışında denenmiş ve hızla işleyen ilerleyen bir sistem. Lakin kültür farklılıkları her işte olduğu gibi teknolojik işlerde de geçerli. Bizim toprakta yenilikler geç sindirilip kabul görüyor. Çünkü biz kültürel olarak mevcut düzene fazla sığınıp güvenli liman ilan ediyoruz. Hiçbir yeniliği de uzun yıllar istemiyor. Bu da bir takım arka arkaya gelen sıkıntılara yol açıyor. E-ticarette de bunu hep birlikte gördük. Şimdilerde yüz binlerce e-ticaret sitesi mevcut. Hangileri 10 yıldır ayakta? Kaçı paradan çok değerli katma değer sağlıyor sektöre yada ülkeye? Yazılım firmalarının ellerinde gerçekçi istatistikler var. Genel olarak herkesin görebileceği durumlar ve rakamlar da var. Dünya üzerinde e-ticaret işinin bayrağını taşıyanlara bakarsak aslında anlayacağız ne iş yaptığımızı. Tek başını bu büyük okyanusta gerçek anlamda iş yapılamayacağını kimileri geç olsa da öğrendi. Pazaryeri modeline geçiş yaparak satışlarından komisyon vererek ticaretin okyanusta nasıl yapıldığını gördüler. Kısa sürede hızlanan bu ekosistemde küçük hayalle hızla başlayıp kendini tüketen de oldu kendini büyüten de. Kendi kültürümüzdeki ticaret anlayışından uzaklaşmak e-ticaret modellerinde bizlere zarar verdi. Bu ticaretin farklı bir yolu farklı bir teknoloji gözüyle bakıldı ama müşteri farklı değildi, bu toprakların insanlarıydı. Müşteri haklı bir şekilde memnuniyet ilgi alaka ve uygunluk aradı. Güven bağı kurulduğu sürece müşteri deneyimlerinizi geliştirebilirsiniz, en önemlisi güven. Geleneksel medyada sürekli e-ticaret mağdurlarının haberlerinin yapılması insanlar da her zaman bir kuşku oluşmasına sebep oldu. Büyüyen pazaryeri sağlayıcıları bunu güvenle hızlı bir şekilde kapatıyor.


Mağazacılığı bitirecek olan sadece e-ticaret değil!

İnsanlar hızlı tüketmek istediği gibi vakitlerini hızlı tüketmek istemiyorlar. Avm'ye gitmek, mağazalarda dolaşmak ve tekrar eve dönmek için yola çıkmak büyük vakit kaybı gibi hissettiriyor. Diğer bir yandan mağazaların inanılmaz kiraları aidatları büyük markaların dahi canını sıkmaya başladı. Maliyet hesabını doğru yapamayan her orta ölçekli girişimler ise avm'nin ortasında kendilerini batırdılar. Fast food kültürünün hatta mutfak alışverişinin bile mobilize olmuş versiyonuna hızlı bir geçiş süreci söz konusu. 2020 yılında bu yatırımların ciddi meyvelerini göreceğiz. İnsanlar bu kültüre alıştıkça farklı varyasyonlarını da canlandıracak. Özellikle Y kuşağının gelir seviyesi yükseldikçe inovatif girişimleri hızlı şekilde kabul edecek ve fayda sağlayan her şeye güvenecek.


İlk olmak ve genelin başını çekmek. Her sektöre aracı olmak, bitmek bilmeyen bir gelişim demek ve kazanç demektir.3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör