• cengiz yıldız

Kara cumadan efsane cumaya bir indirim öyküsü

Black Friday akımının e-ticarette şiddetle yaşadığımız son yıllarda artık ürün veya satışlardan çok reklamları ve pazarlama stratejilerini önemser olduk. Pandemi döneminde artan e-ticaret satışları ile geldiğimiz kasım ayında yine bir black friday indirimlerine geldik.


E-ticaret dünyasının olmazsa olmazı tabii ki indirimlerdir. Kampanyalar kampanyalar üzerine indirimler indirimler üzerine gelince tabii ki ortaya komik gerçekler de çıkıyor. Belirli özel günler yetmezmiş gibi bir de alışveriş dünyasına özel günler de olsun demişler ve 11.11 gibi efsane cuma gibi muhteşem cuma gibi tüketici günlerini ortaya çıkarmışlar. Tabii ki de üst seviyede etkili günler. E-ticaret satış rakamlarına baktıkça ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Her sene olduğu gibi bu sene de sorun olacak bir şey var, tabii ki kargolar. Yüksek miktardaki siparişler ile birlikte kaosa dönen kargo süreçlerini de ele almaya çalışan e-ticaret firmaları kendi ağları için yatırımlar yapıyor. Pazaryerlerindeki müşteriler için ekstra ücret istemeleri bu işleyişi biraz yavaşlatsa da gelecekteki durumu tahmin edebiliyoruz.

Bir yandan da sosyal medyada hunharca yapılan reklamların negatif yönlerine de değinmeliyiz. Bütün fenomenler ile birlikte yapılan reklam stratejileri kitlelere ulaşmak için etkili lakin arka planda yönetilen kampanya için büyük riskler taşıyor. İndirimden önce 100 lira olan ürün fiyatı bu indirim ayında 150 lira oluyorsa bu sosyal medyada insanların gözünden kaçmıyor. Bu gibi durumlar e-ticaret yönetiminde yapılan ufak hatalar gibi görünse de tüketiciler için ciddi bir sorun olabiliyor. Pazaryerlerindeki satıcıların da ürün fiyatı belirleme konusunda özgür olmaları da buna vesile olabilir. Kampanya yönetimi büyük çapta reklam gibi görünse de arka plandaki yönetim bütün süreçlerden daha önemlidir. Ürünün fiyatını ve gönderimini iyi yönetemediğiniz sürece e-ticarette başarısız olamaya devam edeceksiniz. Kimsede olmayan ürünler konusunda söz sahibi olsanız da bu noktada farklı riskleri de üzerinize alıyorsunuz. İnternetten alışveriş yapan insanlar farklı deneyimleri çok önemsiyor. Farklı yerler ile karşılaştırmak istiyor. Satın alma kararını belirleyici unsurların ilk başında fiyat gelse de farklı deneyimler buna destekleyici unsurdur.

Müşteriye ürünü sunmaya ve anlatmaya çalışan marka bir yandan da müşteriyle mücadele etmeye çalışıyor. Kurduğunuz kampanyanın açıklarını arayanlar ve sizi kötülemeye çalışanlar her zaman olacaktır. Ne kadar çok tanınıyorsanız o kadar saldırıya açık durumdasınız. E-ticaret yönetimi bunları kapsamak zorundadır. Reklam yapmak, e-ticaret altyapısını kurmak vitrini güzelleştirmektir. Mağazanın içinde ürün çeşitliliği, depo yönetimi ve müşteriyle olan ilişkilere önem vermeniz bütün sisteminizi etkileyecektir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör