• cengiz yıldız

Kitlelere hızlı yayılan virüs: TikTok

Şu ana kadar sosyal medyalar arasında en hızlı yayılan ve popüler uygulama şüphesiz ki Tiktok oldu. Bu hızlı gelişmenin tabii ki de birçok negatif yönü de hızlıca ortaya çıktı. Toplumda büyük nefret de kazanan Tiktok 25 yaş altı kullanıcıların arasında ciddi bir içerik üretimiyle popüler oldu.


Bundan yıllar önce de ilk olan uygulamalara kitlesel olarak ön yargılıydık. Sosyal medya kavramı yeni yeni şekillenmeye başlarken bile iletişim akademisyenleri bunların internet eğlencesi geçici şeyler olduğu konusunda ısrarcıydı. Dünyaca ünlü insanların kullanmasıyla ve popülerlik denilen şeyin hızla kazanılmasıyla maddi getirisi gözle görüldükçe sosyal medya ciddiye alındı. Bundan 10 yıl önce birçok şirketin web sitesi dahi yokken şimdilerde küçük büfelerin bile sosyal medya hesapları var, hem de küçümsenmeyecek derecede etkili şekilde varlığını sürdürüyorlar.


Birçok tostçu, çiğ köfteci ve gıda ile ilgili işletmeler sosyal medya sayesinde kısa sürede ciddi bir kitleye sahip oldu. Sosyal medyadan önce ağızdan ağıza yada konvansiyonel medya sayesinde trendlere sahip oluyor ve o şekilde yaşıyordur. Ne kadar erken ulaşan o kadar ayrıcalıklıydı.

O zamanlar toplum arasında bir trendin oluşması ve yayılması uzun süreler gerektirirken günümüz internet ve teknolojileriyle bir günden daha kısa sürede olabiliyor. Bu hız tutkusu yüzünden toplumlar her şeyi aşırı tüketir hale geldi.

Herkesten önce haberi olmak ve bilgi sahibi olma güdümüz haber alma ihtiyaçlarının sebebi.


Teknoloji ile birlikte birçok şeyin hız kazanmasıyla tüketimlerimiz de hızlandı. Sosyal medyada daha hızlı hareket etmek istiyoruz. İnternet bağlantı hızlarıyla da video izlemek daha da kolaylaştığı için bütün platformlar video içeriklerine önem vermeye başladı. Mobil internet kullanımındaki internet ücretlerinin etkisiyle de her yerde hikaye (story) paylaşmak için yarışır olduk.


Snapchat'in ateşini yaktığı bu akım birçok yenilik kazandırdı. Ve bunun üzerine kurulu bir platform gelmesi de kaçınılmaz olacaktı tabii ki. Tiktok, bu açığı tam zamanında kullandı. Ciddi bir tanıtım yatırımı da yapmaları globalde etkili oldu. İnsanların kısa sürede ve basit şekilde ürettiği video içerikleriyle popüler olması da fazlasıyla hoşuna gitti. Videoyu basit şekilde kesip biçme olanağı tanıyan Tiktok, farklı efektlerle de sürekli kendini yeniledi ve çok uğraş gerektirmeyen bir kullanımla herkese ulaşmayı başardı. Ülkemizde de birçok kitle tarafından kötülendi, büyük eleştirilere maruz kaldı ama yükselişini pozitif yönde etkiledi. Birçok youtuber, instagram fenomeni Tiktoker olmaya başladı. Çapraz ilişkilerle sosyal medyadaki bu popülerlik izleyici kitlesini de Tiktok'a doğru yöneltti. İçeriklerin kontrolleri daha iyi yapıldığı taktirde kaliteli bir hal alacak olan Tiktok, şirketler tarafından da aktif olarak kullanmaya başlanılacak.

Şu anda soğuk bakılan bu platform yakın zamanda kitlelere ulaşmak için gözde bir yer olacak. Bu tahmini yaptıran durum, küçük işletmelerin aktif olarak kullanmasıdır. İzleyiciler de etkili bir şekilde burada zaman geçiriyorlar.


Tiktok'un başarılı bir yönü de kişi odaklı timeline'ıdır. Sürekli yeni bir akış ve kimseyi takip etmeseniz de size yeni bir şeyler sunmasıdır. Instagram'da keşfette dolaşmanın daha geliştirilmiş hali diyebiliriz. Burada da amaçlanan Tiktok uygulamasını kullananların sıkılmaması.


Bütün yeniliklere ilk başta öcü gibi bakıyoruz, mevcut durumumuzu korumak için yeni gelenlere uzak duruyoruz ama günü birinde yine alışıyoruz. Pazarlama stratejilerinde dijitalin varlığı dahi olmadığı yıllardan bu zamanlara geldik. Çok değil, 2010 yıllarında markaları Facebook'ta aktif olmalarını ikna edemiyor ve eleştirel geri dönüşler alıyorduk. Sosyal medya, çocuk oyuncağı boş bir şey gibi görünüyordu. Şu anda da Tiktok aynı muameleleri görüyor ama hızlı geçiş sağlıyor.


Bir marka olarak, ön yargılardan uzakta, hedef kitleye her zaman her yerden dokunmalı.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör