• cengiz yıldız

Metaverse’de esnaf olmak

Güncelleme tarihi: 6 Ara 2021

Hayatımıza hızla giriş yapan kripto paralar ile birlikte dijitale hızlıca entegre olan insan oğlunu şi

mdi de yeni bir dünya bekliyor. Uzun bir zamandır sosyal medyalarda yaşan insan oğlu şimdi de 3 boyutlu ve arttırılmış gerçeklik dünyanın içinde yaşamaya başlayacak.Kimisi için heyecan verici kimisi için korkutucu olan bu yenilik insan yaşantısında internet gibi entegre olacağı kaçınılmaz duruyor. Bir çoğumuz için yeni olan bu kavramlar yakın gelecek için uzak bir ihtimal gibi dursa da internet devriminin teknolojiyi nasıl hızlandırdığını çok iyi şekilde biliyoruz. 20 yıllık bir geçmişte büyüyen sosyal medya, e-ticaret, 3D dünya ve arttırılmış gerçeklik kavramları birleşerek gücünü ortaya koymaya hazırlanıyor. Gidişatın buraya doğru olduğunu tahmin etmek çok zor değil çünkü her şeyi tüketen insan oğlu tabii ki dijital ortamları da tüketecekti. “2 boyutlu küçük bir ekrana sıkışmışız” konuşmalarını da göreceğiz. Bu gidişatı, siyah beyaz tv döneminden ve analog telefonlar zamanından da bilebilirsiniz. Eğlence adıyla başlayan her şey bir gün iş haline dönüşecek. Sosyal medyaların ilk çıkışı gibi. Oyun oynama ve görsel izleme/video izleme gibi eğlence zamanlarının evrimleşmesi kaçınılmaz. Dün eğlendiğimiz platformlarda bugün ticaret yapıyor, para kazanıyor ya da para harcıyoruz. Sosyal medyalarda olduğu gibi metaverse’de de bu böyle olacak. Alışveriş yapmak için domatesi sepete elinizle koyacak, sütünüzü elinizle seçip alacaksınız ve ödemeniz gerçekleşip siparişiniz evinize gelmesini bekleyeceksiniz. Mahalle bakkalı olarak fiziksel mağazanız olsa da evinden alışveriş yapmak isteyen komşularınız, size yakın potansiyel müşterileriniz metaverse’de sizin mağazanızı görebilirse sizden alışveriş yapmak isteyecek. Bir farklı boyutta da metaverse’de iş görüşmeleri toplantılar yaparken mimikleriniz el kol hareketleriniz karşı tarafında göreceği şekilde olacak, gülümsemeleriniz gerçekçiliğe yakın olacak, :) smile göndermekten daha gerçekçi bir deneyim olacak belki de. 2018 yılında bahsettiğim “Sosyal Medya Ölüyor Mu?” yazımda tam da bu dijital devrimi işaret ediyordum. İnsanların daha doğal ve daha samimiyet arayışı bu dünyanın oluşmasını tetiklemiş olabilir. Aynı zamanda dijitalin dev şirketleri çok iyi biliyor bir gün bu klasik sosyal medyanın değişmesi gerektiğini ve uzun zamandır temellerini atıyorlardı. İnsanlığın bu doyumsuz arayışı ve merakı hiç bitmeyeceği için sürekli yeni gezegenler ve galaksilerin peşinde olacağız. Ya da dijital bir galaksi oluşturarak içinde yaşamak isteyeceğiz.

Yaşamak varsa tabii ki de para da olacak. Geleneksel anlamda paranın kavramı değişse de emek karşılığı kazanç ve bu kazanç değeri ile de satın alma gücü her zaman olacak.

Metaverse içerisinde ticaret yapmak da hızlı şekilde şekillenecek. Şimdiden daha gemi satıldı. Yarın büyük araziler hatta doğa güzelliği olan gezegenler de satılacak. İçinde saatlerce gezmek isteyen insanlar olacak. Bu satın almaların yerini kiralamalar da oluşturacak. Metaverse'de turizm şirketinizi açıp turlar düzenleyeceksiniz.

Popüler olan yerlerde dükkan açmak için kiralar ödeyeceksiniz. Neden metaverse evreninde dükkan aşmak isteyeyim diye düşünüyorsunuzdur. Nasıl ki bütün markalar sosyal medyada var olmak için çaba harcıyor, onun gibi düşünebiliriz. Dükkan açıp gerçek hayatta ya da metaverse'de hizmetlerinizi satmak isteyeceksiniz, belki emlakçılık belki danışmanlık belki de moda tasarımı gibi işler yapacaksınız, bunları pazarlayıp satacaksınız.


Pazarlama reklam sektörü için de farklı teknolojiler ile teknikler ortaya çıkacak. Sokaklara reklamlar vermek, hologram reklamlar gibi terimleri metaverse için hayata geçirecekler.

Ve bunlar gibi birçok hayallerimizin şimdilik yetişemediği birçok farklı gelişmeler ile sanala bakış açımız değişecek. Bunu durdurmak da imkansız olacak. Aynı internetin çıkıp dünyayı sardığı gibi.8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör