• cengiz yıldız

Online Mağaza Oluşturmak ve Satışa Başlamak

Online alışveriş gün geçtikçe popüler olup kendini geliştiren ve gelişimleri daha da arzulayan canlı bir yapı halindedir. Yaşadığımız dijital zamanda müşteriler arzuladıkları şeyleri, her zaman ve neredeyse her kanaldan ziyaret etme imkanındadır. Bununla beraber, online mağaza nedir? Sanal bir mağaza nasıl açılır? Bu konu ve online mağaza oluşturma hakkında bilgilere ulaşmak için gerekli olanları birlikte yorumluyoruz.


Online bir mağaza oluşturmak için bir oluşturucu seçmeliyiz. Göz alıcı ve kullanıcı dostu arayüzlerle optimize edilmiş birçok oluşturucu platform bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak WordPress, Shopify, Jimdo veya Wix verilebilirken aynı zamanda derinlemesine yazılım bilmeden yönetimleri de oldukça kolaydır.

Potansiyel müşterileri çekebilmek için güven çok önemlidir. Kurulacak olan online mağazada güvenlik ön planda olmalıdır. Ürün kataloğu, siparişler ve fatura yönetimi basitçe olmalıdır. Benzer şekilde çeşitli ödeme yöntemlerini desteklemesi de önemlidir.


Domain yani web sitenizin adresi alan adıdır. Kaba tabirle online mağazanızın tabelası olarak düşünebilirsiniz, bu sebeple hedef kitlenize uygun bir marka konumlandırması yapmalısınız. Daha önce kullanılan yada benzer bir marka ismi asla olmamalı, karışıklıklar sizi negatif etkileyebilir. Aynı şekilde, hiç olmamış bir isim olma çabasıyla hedef kitlenizin kafasını da karıştırmamalı. Türkçe yada yabancı bir isim de hedef kitleniz için önemlilik gösterebilir. Uzun vadelik düşünerek, herkesin anlayıp, telaffuz edebileceği ve yazabileceği bir isim olmasına dikkat edilmeli.


Potansiyel müşterileriniz, ciddiyetinizi ve profesyonelliğinizi içerik ve fotoğraflar üzerinden değerlendirecektir. Sanal mağazanız için sayfanızın görsel tasarımı, mevcut içeriği ve kullanışlı olması ziyaret ve satın alma oranını etkileyen faktörler arasındadır. Bir marka oluşturmak ve sanal mağazanın her yerine bu kurumsallığı sağlamak müşterileriniz için önemli bir detay olacaktır. Markanızla birlikte bir şahsiyet kazanıp ve müşterilerinize güven sağlayacaksınız


Markanızın logosu gerçekten önemli bir detaydır. Online mağazanızda, sosyal medyalarınızda, belki ürünlerde belki paketleme gibi materyallerde bulunacak olan logoyu da ciddi bir düşünce ile oluşturmalısınız. Logo için derin anlamlar, üst düzey görsellik gibi kavramları düşünseniz de müşterilerin ne gördüğü önemli olandır. Profesyonel anlamda yapılacak bir logo tasarımında kullanım alanlarından, müşterilerin algılarına kadar her şey düşünülerek tasarım yapılmalıdır.


Online mağazalar için önemsiz görülen ve sürekli ihmal edilen aslında en önemli konu ürün ve kategori açıklamalarıdır. Ürünlerin fotoğrafları kadar ürünlerin açıklamaları önemlidir ve asla tedarikçiden yada rakip firmalardan ürün açıklamaları kopyalanmamalıdır. Uzun ve zorlu bir iş gibi görünse de internet okyanusunda bulunabilmeniz için eşsiz içerikler üretip SEO'nuza uzun vadeli yatırımlar yapmalısınız. Müşterileriniz için ürünlerin kolay bulunabilir olması ve kategorilendirilmesi de önemli bir husustur. Ürünlerin sanal mağaza içerisinde hızlı bir şekilde bulunması satışlarınızı arttıran bir etki olacaktır. Web site içerisindeki arama özelliği de gelişmiş olmalıdır. Ürün sayfasında, açıklama, yorumlar, fiyat, stok durumu, fotoğraf/görsel, ürün çeşitleri ve daha birçok detayı içerebilir. Müşterilerin bir ürünü satın alma olasılığını arttıran durumlar, detaylı açıklamalar ve diğer müşteri yorumlarıdır.


Ülkemizdeki online mağazaların kanayan yarası teslimat ve kargo sürecidir. Online mağazanızdan bağımsız olan bu durumu yönetilmek çok zor ve karmaşık bir durumdur. Satın almayı arttıran diğer bir durumda ücretsiz teslimat özelliğidir. Kargo firmalarıyla yapılan anlaşmalar ile kargo gönderme ücretlerindeki standart fiyatları ürüne ekleyen ve rakiplere göre daha uygun fiyat sunan online mağazalar bir adım öne çıkmaktadır.


Son olarak online mağazanızın testini gerçek bir müşteri gibi yapmanız gereklidir. Yapıyı kurarken düşünülemeyen, müşteri bazlı farklı işlemleri göreceksiniz. Üyelik girişi, üye bilgileri, adresler gibi farklı müşteri girişleriyle alakalı testle gerçekçi sorunları görüp düzeltebilirsiniz.


Ve akabinden planlı ve akıllıca tanıtımlar yaparak, güzelce işleyen online mağazanıza müşterilerinizi çekip markanızın tanınırlığını arttırmalısınız. Her şeyi tamamlayıp koltuğunuza yaslanıp müşterileri beklemek ütopik bir durum. Sürekli yaşayan bir organizma gibi sanal mağazanızı geliştirmeli, sosyal medyaları aktif olarak kullanmalı, Hatta her ürün için ayrı ayrı Youtube için özel içerik üretilmeli. Online mağazanızın sanal izlerini ne kadar çok internet okyanusuna bırakabilirseniz o kadar insanların görme ihtimali artacaktır.5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör