• cengiz yıldız

Podcast yayıncılığı ile çekilen hedef kitleler

İnternetin hızla değişen yapılarından biri de içerik üreticiliğidir. Sosyal medyalarla birlikte ortaya çıkan bu durum, insanların değişik arayışlarıyla farklılaşmanın meyvelerini bizlere sunuyor.Televizyon, bilgisayar ve akıllı telefonlarla birlikte izlenen ekran sayıları arttıkça görsel odaklarımız da gittikçe dağılmış durumda. Bir işi yaparken arka planla müzik çalması, farklı ekranların film dizilerin oynatılıyor olmasıyla birçok bilgiye hızlı ulaşma arzumuzun peşinde koşuyoruz. Kulaklıklarla müzik dinlemek elbette keyifli lakin farklı bilgilere de ulaşmak ayrı bir keyiftir. Videoları sürekli göz önünde tutamadığımız anlarda sadece duyduklarımızla yetiniyoruz. Lakin video içerik üreticileri görsel beklentilere karşılık verdikleri için izlenmeme konusunda farklı durumlar oluşabiliyor. Youtube açıkladığı verilerle de bazı video içerik üreticilerin kapalı sekme dinlendiğini ortaya koyuyor, ekran izleme durumu bütün videolarda farklılık gösterebiliyor.

Pandemi ile başlayan karantina süreciyle hayatımızdaki değişiklikler bizleri başka yollara götürdü. Evden çalışma durumlarında arka planda kişisel gelişim yada mesleki videolar da dinlemeye başladık. Uzun zamandır var olan podcast de bu sayede popülerlik kazandı.

Komedi içerikleri, kişisel gelişim, mesleki bilgiler, röportajlar ve birçok farklı içerikleri dinler olduk. Radyo kültürünün modernleşmiş hali olan podcast yayıncılığı ile belirli bir kitleye ulaşılır oldu. Spotify gibi platformlarda bulabileceğimiz podcast yayınlarıyla birlikte internet üzerinde farklı bir alan oluşmuş oldu. Markaların da dikkatini ufaktan çekmeye başlayan bu alan belirli kitlelerin uğrak yeri olacak. Spotify'ın açıkladığı verilerle en çok dinlenen podcast yayıncıları daha da dikkat çekti ve içerik konusunda da çeşitlilikler ortaya konuldu.

Pazarlama açısında iyi gözlemlenmesi gerek bir alan var önümüzde. Hem bakir hem de ön görüleri açıkça ortaya duran bu alanlar için iyi konumlandırmalar yapılmalı.

Çalışan insanlar için özellikle saatlerce vakit harcanan podcast için ilgi çekici dolu içeriklerle hedef kitleler elde tutularak iyi işler yapılabilir.

Ses temelli sosyal medyaların da öne çıktığı bu dönemde es geçilmemesi gereken bir alan olduğunu düşünüyorum.

Yüzlerce sosyal medyanın bulunduğu internet ortamında en popüler olanlarda aktif olmak sizlere tabii ki faydalı olacaktır ama kaçırılmaması gereken küçük alanlardaki çokça bulunan hedef kitlelerdir. Dün göz ardı edilen her yenilik bugünlerde tepelere çıkarak kendini yok sayanları yok etmiş oldu. Bu sebeple sosyal medyalara küçümseyici yada dışlayıcı bakış açılar markalar için her zaman olumsuz sonuçlar oluşturacaktır. Her detayda markanın izlerinin bulunmasını zarar olarak düşünen girişimciler yada pazarlama stratejistler, bir dönemler facebook'a çocukların oyun alanı gözüyle bakıyorlardı.

Değişimin sarsıcı gücünü kabul eden herkes teknolojinin gücüyle kendini güçlendirecektir.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör