• cengiz yıldız

Sanatta dijital rönesans başladı

Dijitalleşen dünya derken iletişimle başladığımız bu konuda sınırlarımızın olmadığını görüyoruz.

Ticaretimizi, sosyal hayatımızı ve hatta işimizi taşıdığımız dijital dünyanın büyüklüğünü tam olarak sindirememişken sanatı da dijital paralarla birlikte bu dünyaya entegre ettik.


Blockchain teknolojisiyle dijital varlıklara yüklenen değerler gerçek hayatı eline almaya başladı. Fiziksel paradan uzaklaştığımız ve teması kestiğimiz günlerde hızlı değişimlere ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Dijital paha biçmeye başladığımız hayat için sanat görüşümüz de değişiyor. Sanatın ticaret unsurundan uzakta kalmadığı bu dönemlerde farklı değerlendirmelere maruz kalıyor.


İşte tam da burada NFT devreye giriyor. NFT, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu sebeple eşsiz olduğunu onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir. NFT'ler çizimler, resimler, fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir.


Bu başka bir dünya dediğinizi duyuyorum ve katılıyorum. Birçok sanatçı bu dünyaya girdi. İşin ticari boyutunda olanlar farklı açılardan bakıyor lakin sanat tarih boyunca görmediği hızlı değeri görmeye başlıyor sanki.


Tasarımların dijitalleşmesiyle takibi de kolaylaşıyor. Birbirine benzer yada "çalıntı" tasarım kavramlarını da ortadan kaldırabilecek bir sistem de oluşturulabilir. Yapay zekalar her yerde olduğunu gibi bu konuda da tespit edebilme yeteneklerini sonuna kadar gösterecektir.


İşin distopik yanı ise dijitalleşmemiş sanatlar artık hiçleşecek. Bir sanatın var olabilmesi ve değerinin olması için dijital dünyada bir değeri olmalı. Tamamen bilgisayardan üretilen sanattan bahsetmiyorum. Günümüzde yaptığı heykelleri çeşitli tarama cihazlarıyla 3 boyutlu şekilde dijital dünyaya aktaran sanatçılar var. Teknolojiyle birlikte bu fiziksel el emekleri dünyanın diğer ucundaki sanat severe de ulaşmış olacak.


Bu sebeple sanatta başlayan bu dijital akım ile sanat severleri farklı zamanlar bekliyor.

Başkalaşan dünyaya ayak uydurmak bir yandan heyecan verici bir yandan ürpertici.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör