• cengiz yıldız

WhatsApp ile pazarlama stratejileri

Markaların tüketicilere ulaşmak istedikleri kanallar her geçen gün artsa da tüketicilerin hayatının içinden olan kanallar en doğal olanlardır ve o yollardan gitmek gerçek iletişimi arttıracaktır.


WhatsApp mesajlaşma uygulaması olarak hayatımıza girse de iletişim anlamında çok yönlü bir uygulama olarak günlük hayatın iletişiminde tam merkezde bulunmaktadır. Telefon numaraları üzerinden karşılıklı izinlerle de olsa sağlanan iletişimde gerçek insana dayalı olması tercih sebebi oluyor. WhatsApp Business ve geliştirilen diğer yazılımlarla birlikte WhatsApp uygulamasını yapay zekalar kullansa da müşteriye 'canlı' hissiyatını yaşatmanın farklı olduğunu markalar deneyimliyor.


Potansiyel müşterilerinizle etkili iletişim kurarken müşteri ilişkilerini de geliştirmek için önemli bir alan oluşturuyorsunuz. Markaya ulaşan potansiyel müşterilerinizi bölgesel yada aldığınız bilgilere göre gruplama yapıp yönetmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Oluşturacağınız kampanyaları en doğru kitleye hızlıca ulaştırabilirsiniz ve geri bildirimleri de bu yolda gerçek olarak alabilirsiniz.

Küçük işletmeler için ideal bir kanal olan WhatsApp, büyük markalar için kontrol etmesi güç bir alana dönüşebilir. Bu devrede yönlendirme olarak da kullanılması için önemli bir yerdir.

Başlamadan önce her stratejide olduğu gibi WhatsApp ile pazarlamada da iyi düşünülmüş ve araştırılmış bir yol çizerek yürümeli. Markanın mevcut müşteri ilişkileri bu konuda önemli bir rehber olacaktır. Sosyal medyalardan gelen iletişimlerin alternatifi olarak düşünülmeli. Çünkü tüketici alışkanlıkları farklılık gösterdiği gibi iletişim de de farklılık göstermesi normaldir.


En önemlisi, markanın şeffaf bir şekilde ulaşılabilir olması, tüketicilerin her anlamda bir muhatap bulabiliyor olması marka için önemli bir adımdır. Pazarlama ve müşteri ilişkileri konusunda sağlam adımlar atılarak uzun vadede ciddi faydaları gözlemlenecektir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör