• cengiz yıldız

Yerli sosyal medya uygulaması: Yaay


Sosyal medya yasasını konuştuğumuz bu günler, büyük sosyal medya şirketlerinin ne yapacaklarını tartışırken yakın zamanda yerli sosyal medya platformumuz hayata geçti.


İlk bakışta bizlere twitter'ı anımsatsa da kendi içinde farklı bir yapı olduğunu gözlemliyoruz. Belirli konu başlıklarını takip edebilir veya o konu başlıkları içerisinde paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Tabii ki # hashtagler de var lakin kategoriler farklı bir dokunuş olmuş. Daha yeni olan bu platformun telefona indirdiğimiz uygulaması ile tarayıcı üzerinde çalışan web ile farklılıklar olduğunu gözlemliyoruz. Bu farklılıklar işleyiş ile ilgili durumlar. Sanırım birçok testler ve buglar kullanıcılar ile birlikte giderilmeye çalışılıyor. Belirli başlı bir yoğunluğun olduğunu kategori takiplerindeki rakamlardan görebiliyorsunuz. Sosyal medya kullanıcıları ilk olarak yerini almaktan çekinmemişler. Birçok haber sitesi de tabii ki burada varklıklarını gösteriyorlar. 10 seneyi aşkın sosyal medya kullanıcılarının alışkanlıklarının farklı yönde olan bir girişim olsa da kendine çektiği bir kitle var. Çoğunluk tarafından büyük eleştiriler alan yaay sosyal medya platformu, hem yerellikten hem de yazılımsal bir takım durumlarından dolayı çekiciliğini gösteremiyor.

Gelecekte sosyal medyanın seyri ne olur bilinmez lakin alternatiflerin olması sosyal medya üzerinden işlerini yürüten şirketler yada kişiler için bir çözüm olabilir. Sosyal medya yasası ile hem platform sahipleri hem de sosyal medya kullanıcılarını zorlu günler bekleyebilir. Eski alıştıkları yapıların değişmesi söz konusu. Yeni trendlere ayak uydurmak teknolojinin yaşamsal yolculuğunda olan bir durum. Eski alışkanlıklarınızda konforlu olabilirsiniz lakin teknoloji çok hızlı değişiyor ve ayak uydurması zorlaşacak.

Sosyal medyayı 60'ından sonra yakalamaya çalışan x kuşağını gören y ve z kuşağının geleceği de 20 sene sonra aynı şekilde olabilir.

Bireysel kullanımların haricinde markaların da belli bir girişimler yapması gerekiyor. Çok kısa zamanda değişkenlik gösteren durumlarda geride kalmamak önemli.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör