• cengiz yıldız

Zirvede marka olup dikkat çekmek: Gucci

Modaya yön veren ve farklı sektörlerdeki tasarım algılarını da etkileyen Gucci son dönemlerde çokça tartışılan ve tiye alınan bir hamle yaptı. Tüketim toplumunun çıldırırcasına alışveriş bağımlılığını da tetikleyen bir marka olmasıyla da hem insanlar hem de rakipleri yakın takipte olmasına rağmen farklı bir pazarlama stratejisi ile dikkatleri üzerine bir kez daha çekti.


Konvansiyonel medya tarafından yıllarca oluşturulan algılardan biri de insanların güzellik anlayışıdır. Televizyon dizileri filmleri yada sinemalarda oluşturulan algıda bir insan çizimi yapılarak güzellik algısını belli standartlar içerisinde bize sundular uzun zamandır. Sıfır beden mankenlerin popüler olduğu dönemleri hatırlarsınız. İnsanların kendi algılarıyla satın alma gücü yada para harcama yönelimlerini kontrol ettiler.

“Standart” estetik ve güzellik algısını cinsiyetlere göre belli kalıplarda sunuldu. Şimdiyse sosyal medya gibi hızlı tüketilen iletişim mecraları sayesinde bu algılar daha hızlı yayıldı ve daha hızlı tüketildi. Genç yaşta insanlar bu standartlara girmeye çalışırken kendi sağlıklarından oldular, kilo vermeye çalışırken ölen insanlar oldu. Estetik cerrahi daha bir popüler oldu ve fabrikasyon güzellikler her yerde belirdi.

Bu standartlarda yürüyen bir dünya varken Gucci markasının gücüyle ve “farklılık” algısıyla basit bir dille sağlam bir viralle kafa göz daldı.


Popüler kültürde takip edilenler kategorisinde ya en güzeli yada en garibi diye yazısız bir kural vardır. Burada zor olanlar bir zamanlar en güzelini bulmaktı ama herkes güzelin peşinde olunca güzeller çoğaldı. Şimdiyse en garibin peşindeler. Lakin en garibi bulmak basit olsa da onu sahiplenmek büyük cesaret ister. Farklı bir markanın yaptığını düşünürseniz, Gucci gibi şaşkınlıkla karşılanmanın yanında talihsizlik olarak karşılanacaktı.

Reklamcılık yada pazarlama stratejisi olarak bakıldığında ciddi anlamda etkili bir çalışma oldu. Markayla alakası olmayanlar bile artık Gucci’yi biliyor. Bu da herkesin o sorduğu soruyu cevaplıyor. Gucci neden böyle bir şeye ihtiyaç duysun ki sorusu!

İşte vizyon ve idealizmin belli bir noktası yoktur. Her zaman yoldadır ve yolculuk için kendine yeni yollar inşa eder.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör